Liigu otse sisu juurde

Euroopa kultuuripealinna rahvusvaheline foorum võtab luubi alla, kuidas maakohad saavad kultuuripealinnast kasu lõigata

Kultuurikompass toob Valgas kokku kultuurikorraldajad, loovisikud ja regionaalse arengu eksperdid üle Euroopa, et toetada kultuuri kaudu maapiirkondade arengut.

Kinos toimuv konverents.
Foto: Maanus Kullamaa
05. sept. 2023 Kaidi-Lisa Kivisalu

Kultuurikompassi foorumi „Kuidas toetab kultuuriline koostöö piirkonna arengut?” arutelud võtavad 7. septembril Valga kultuuri- ja huvialakeskuses ning kinos Säde luubi alla ühiskonda edasiviivad kultuurisündmused. Üritus kaardistab võimalusi, kuidas kultuurivaldkond saab aidata kaasa väikekohtade ellujäämisele.

Eesti-Läti piirilinna Valka tulevad külla eelnevate Euroopa kultuuripealinnade regionaalse koostöö juhid. Nad jagavad oma kogemusi, kas ja kuidas nende linnade ning piirkondade kultuuriline koostöö on toetanud sealset arengut.

Foorumi eestvedaja, Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaatori Annela Laaneotsa sõnul peavad paljud maapiirkonna arengule mõeldes silmas esmalt regionaalpoliitikat, majandusküsimusi ja sotsiaalteemasid, kuid tegelikult on ka kultuuril suur võime suunata arengut.

“Uurime koos, millised on eelnevates regiooniga, nagu Tartu ja Lõuna-Eesti, Euroopa kultuuripealinna tiitlit kandnud piirkondade õnnestumised. Veelgi enam, millised on läbikukkumised ja õppetunnid, et üks võtmetegevusi – kultuuriline koostöö – õnnestuks ning tõesti toetaks meie piirkonna arengut,” rääkis Laaneots.

Sündmuse esinejate hulgas on Taani Euroopa kultuuripealinna Aarhuse esindaja Lene Øster, kes jagab, mis on tänaseks, mil tiitli kandmisest möödub kuus aastat, end tehtust õigustanud ja piirkonna arengule suurima tõuke andnud. Kaunas 2022 regionaalne koordinaator Lukas Alsys räägib viimatise, meie lähipiirkonnas toimunud regionaalse Euroopa kultuuripealinna tulemustest.

Lisaks esinevad foorumil:

Anna Szalay (Culture Bank, Soome), Antti Sorri (Park Philosophy, Soome), Sini-Mari Lepistö (Culture Up, Soome), Annamaija Saarela (G Livelab Tampere, Soome), Triinu Laan (Tartu Maailmaülikool, Eesti), Laura Arikka (Timeout Dialogue, Soome), Elin Priks (Sauna-aasta, Eesti), Jiri Tintera (Valga vallaarhidekt, Eesti), Ilona Kyykoski (Operation Pirkanmaa, Soome), Annela Laaneots (Tartu 2024, Eesti), Maria Hernes Bær (Bodø 2024, Norra), Henri Turunen (Oulu 2026, Soome), Timo Soppela (Oulu 2026, Soome) ja Sarah Caron (Euroopa kultuuripealinn Esch 2022, Luksemburg).

Kultuurist kantud arengu arutelud jätkuvad ka järgmisel päeval, 8. septembril, Tartus, kus toimub seminar Euroopa kultuuripealinnade regionaalse koostöö kogemuste vahetamiseks. Ühises arutelus osalevad Euroopa kultuuripealinnade Kaunas 2022, Tartu 2024, Bodø 2024, Operation Pirkanmaa ja Aarhus 2017 regionaalse koostöö eestvedajad.

Kultuurikompassi korraldavad Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Tampere26 pärandprojekt Operation Pirkanmaa. Kultuurikompass kutsub kultuurikorraldajaid ning loojaid, ent ka loov- ja sotsiaalseid ettevõtjaid üksteiselt õppima. Esimene Kultuurikompassi foorum toimus jaanuaris 2019.