Liigu otse sisu juurde

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 paneb keset talve lilled õitsema

Tartu Valguskülas on sel talvel avatud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 klaasmaja. Tegu on “Tartu 2024 kasvulavaga”, kus kultuuripealinn annab vihjeid esimese osa põhiprogrammi kohta. Viimast tutvustatakse suurelt juba uue aasta alguses.

07. dets. marika.goldman

“Tartu 2024 kasvulava” tekitab huviliste seas elevust ja tõstab esile keskkonnahoidlikku lähenemist. Tartu 2024 kasvulava idee sündis Tartu 2024 tiimil sellest, et peatselt avalikustub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi esimene osa. “Kõik sündmused ja projektid, mis huvilisteni toome, on eriskummaliste taimede näol klaasmajja koondunud. Kogu eksponeeritud taimestik lähtub keskkonnahoidlikkust mõtteviisist ja on fantaasiaküllane ning eriilmeline – just nagu kultuuripealinn ise,” tutvustab mõtet Tartu 2024 turundusjuht Marika Goldman.

Tartu 2024 turunduse produtsent Kati Tihkani sõnul valiti Tartu 2024 kasvulava loojateks Viljandis tegutsev kujundustiim Full of Junk Design (koosseisus Liisa Lilienthal, Pille-Riin Lillepalu ja Gerda Sülla), kes disaine luues peab silmas keskkonnasäästlikku loomet ja sealjuures hoiavad kõrget visuaalset taset. Tihkan lisab: “Tartu 2024 järgib oma sündmuste korraldamisel kevadel esitletud keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhendit ning see näitus on väga heaks näiteks, kuidas ka kunstiteoseid saab juhendit järgides luua.”

Full of Junk Design üks kunstnikest Pille-Riin Lillepalu sõnul kõnetas algne idee luua talvisesse aega rohelust neid väga ja kohe hakati katsetama ning erinevate tehnikatega proovima. Lillepalu sõnul lähtub Full of Junk Design sellest, et kunsti loomisel on vaja anda juba olemasolevatele asjadele uus elu ja väärtus. “Tartu 2024 kasvulava maastik valmis teatridekoratsioonidest järele jäänud penoplastitükkidest, mis algselt pidid olema ehitusjäätmed. Taimed on kõik taaskasutatud ja kokku kogutud teise ringi poodidest ning lisaks valmistatud ka kangatööstuse jääkidest. Lisaks kasutasime vanarauda, vanapaberit, „kasutuskõlbmatut“ linoleumi, vineerijääke ja plastikust pakkelinti, mida küsisime ehituspoodide prügikastidest,” kirjeldab Lillepalu kujunduse tagamaid.

Full of Junk Design on loonud kujundusi ansamblitele Trad.Attack!, Angus ja Curly Strings ning teistele loovprojektidele.

Tartu Valgusküla on avatud Tartu Raekoja platsil kuni 9. jaanuarini.