Liigu otse sisu juurde

„Elupäästja“ näitus esitleb õpilaste fantaasiateoseid

TÜ muuseumis on juulikuust avatud Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 projekti „Elupäästja“ vältel valminud näitus, mis koosneb Tartu Kivilinna kooli õpilaste loodud 12 fantaasiateosest ja nende tõlgendustest. 

Tartu 2024 näitus.
18. juuli Kaidi-Lisa Kivisalu

Aprillikuu koolivaheaja eelsel nädalal käisid Tartu Kivilinna kooli õpilased Tartu Ülikooli Eesti geenivaramus teadmisi kogumas. Inimesegenoomika professor Tõnu Esko tegi sissejuhatuse geeniteadusse, seejärel osaleti praktilistes töötubades, kus harjutati süljest DNA eraldamist, tutvuti kasside geneetilise maailmaga ja tutvustati mõningaid uurimismeetodeid. Biopanga labori juhataja Steven Smit näitas noortele, kus hoitakse geenidoonorite proove, ning genotüpiseerimise spetsialist Viljo Soo tutvustas laboreid ja rääkis geenide analüüsimisest.

Pärast geenivaramus käimist anti kogutud teadmistele Tartu Ülikooli muuseumis toimunud töötubades projekti „Elupäästja“ kunstniku Valdek Lauri juhendamisel kunstiline vorm. Rühmatöös loodi geneetikast inspireeritud teoseid, mis peegeldasid laboris nähtut ja kogetut. Valmisid väiketaiesed, millest igaüks räägib oma lugu ja näitab, kui eriilmeliselt noored seda üsna spetsiifilist teadusvaldkonda mõistavad. Õpilaste kunstiprojektid on nüüd Tartu Ülikooli muuseumi näitusel kõigile vaatamiseks välja pandud.

 Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva projekti „Toomemäe taasavamine“ alaprojekti „Elupäästja“ eesmärk on tutvustada kunsti ja teaduse sümbioosis tänapäeva teaduses olulist valdkonda – geneetikat. Projekti tulemusena valmib 2024. aasta maikuuks Toomemäe väliruumi Valdek Lauri interaktiivne installatsioon, mis tutvustab geneetika erinevaid tahke.

Kunstnik Valdek Laur tegutseb digitaalmeedia, ehte- ja metallikunsti valdkonnas. Teda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine.