Ellujäämise Kunstid ehk ainulaadsed elamused Tartus ja Lõuna-Eestis vaatavad tulevikku
Autor: Krõõt Filippov, Tartu 2024 kommunikatsioonijuhtTartu on koos Lõuna-Eestiga 2024. aastal Euroopa kultuuripealinn. Ellujäämise Kunstid ehk Arts of Survival on kultuuripealinna kunstiline kontseptsioon. Need kunstid on teadmised, oskused ja väärtused, mis aitavad meil tulevikus hästi elada. Tartu ja Lõuna-Eesti ühine soov on neid Euroopaga jagada ja vajalikku rahvusvahelises koostöös juurde õppida.
Päevaga muutus ka kultuuripealinnade roll ja mõte. Leiame end hetkes, kus Euroopa koostöö ja ühtsus on kultuuri edasi elamiseks hädavajalik. Kultuur on rasketel aegadel olnud alati väljapääs ning rahu ja demokraatia edendaja. Eestil on oma ajaloo ja geograafilise asukoha tõttu palju, mida täna Euroopale rääkida. Me peame rääkima Ellujäämise Kunstidest, neid õppima ja õpetama.
Neli kõige olulisemat väärtust ehk Ellujäämise Kunsti, mis väljenduvad Tartu 2024 programmis on omapärasus, jätkusuutlikkus, ärksameelsus ja koosloovus. Neile lisandus lootus. Möödunud kuul esitles kultuuripealinn maailmale esimest 25 ainulaadset põhiprogrammi projekti, mis väljendavad Tartu ning Lõuna-Eesti omapära sündmuste ja elamuste kaudu.
Kultuuripealinnale on tegu sümboolse teetähisega, sest publikul on nüüd võimalus tutvuda programmiga. «Me kutsume siinsetest elamustest osa saama publikut nii Eestit kui välismaalt. Programmi kuuluvad just need elamused, mis pakuvad eelolevatel aastatel erilisi kogemusi ning muudavad kunstide kaudu maailma,» kinnitab Tartu 2024 loovjuht Kati Ilves. Tiitliaasta avapidustusteni on jäänud kaks aastat. Loovjuhi sõnul täieneb ametlik programm sel ja järgmisel aastal veel paljude sündmustega.
Hea elu maal ja linnas
2024. aasta Eesti tippsündmus on inspireeritud neljast tulevikku vaatavast väärtusest: omapärasus, jätkusuutlikkus, koosloovusja ärksameelsus. Need on Ellujäämise Kunstid, mida Eesti Euroopale tahab näidata. Tartu 2024 programm küsib, kuidas elada tulevikus hästi inimese ja ühiskonnana nii maal kui linnas. Jätkusuutlik kultuur on sotsiaalselt ja keskkondlikult vastutustundlik.
Tiitliaasta programm tõstab esile kohaliku omapära. Fookuses on Tartu ja Lõuna-Eesti paikkondlikud eripärad, mis on Euroopale ja osalt mujal Eestiski veel vähetuntud, kuid mida kohalikud palavalt armastavad. Omapära on põhjus, miks Lõuna-Eestisse külla tulla, külas olla ja tulla taas. Kultuuripealinna eesmärk on siinse silmapaistva erilisuse Euroopale tutvustamine ning külaliste heal tasemel võõrustamine.
«Oleme saanud regionaalse taotlusvooru kaudu väga palju sisukaid ettepanekuid Euroopa kultuuripealinna aasta sündmusteks Lõuna-Eestis,» ütles Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots. «Toome külalistele nii Eestist kui välismaalt esile meie omapära ja võrratud lood avatuna ootamatus võtmes. On, mida oodata!»
Meie iga samm ja tegu mõjutab keskkonda. Kultuurikorraldus peab olema jätkusuutlik. Kõik kultuuripealinna ametlikku programmi kuuluvad sündmused on korraldatud keskkonnahoidlike sündmuste korraldamise juhendi järgi. Selliselt teeb veerand Eestit midagi enneolematut ja korraldab samadel keskkonnahoidlikel põhimõtetel tuhandeid sündmuseid.
Teenäitajad keskkonnahoius
Tartu 2024 programmiliini Elu ja Keskkond juht Triin Pikk leiab, et kultuurivaldkond saab toetada loodushoidlikku eluviisi: «Suurt hulka publikut puudutavad kultuurisündmused saavad olla teenäitajateks ka keskkonnahoidlikes muutustes. Euroopa kultuuripealinna tiitel annab meile võimaluse olla eestkõneleja meile kordaminevatel suurtel teemadel. Keskkonnahoidlikkus on Tartule ja Lõuna-Eestile oluline ning see väljendub Tartu 2024 keskkonnategevuste strateegiaja juhendi toel ka Euroopa kultuuripealinna programmis.»
Ülikoolilinnale Tartule ja Lõuna-Eestile on ajalooliselt iseloomulikud haritus ja leidlikkus. Kultuuripealinna programm kutsub kriitiliselt ja ärksameelsena uurima inimese, tehnoloogia ning teaduse suhet. Ettevõtlikult ärksameelsed projektid suurendavad osavõttu kultuurielust, loovad uusi elamusi ja keskkondi.
Tartu 2024 kui suurimat Tartu ja Lõuna-Eesti valdkondadeülest ettevõtmist iseloomustab veel põlvkondade-, ja rahvusteülene koosloomine. Kultuuripealinn pakub elamusi nii vanavanematele, emadeleja isadele kui ka lastele. Koosloodud elamusterikast programmi viivad ellu üksteist toetavad kultuurikorraldajad, kes töötavad Eesti ja Euroopa partneritega nii kunstide, teaduste kui ettevõtluse vallas.
Euroopa kultuuripealinna tiitli kandmine on Tartu ja teiste Lõuna-Eesti omavalitsuste suurim valdkondadevaheline koostööprojekt ning Eesti 2024. aasta tippsündmus. Tegu on Euroopa suurima kultuurisündmusega, mille elamustest saab osa osa siinsamas Tartus ja Lõuna-Eestis!