Eesti kultuurikorralduse tulevikutalendid tõid Elvasse Uuspärimusfestivali
“Kõik või mitte midagi!” – just selline oli minu mõte hetkel, mil otsustasin kinnitada kutse astumaks Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 noorteprogrammi Extended. Programmi eestvedajad otsisid parajasti teotahtelisi Lõuna-Eesti noori, kes oleks valmis korraldama sündmusi, mis neil silmad särama paneks ja naeratuse suule tooks. Selleks ajaks olin Tartus õppinud ja toimetanud juba pool aastat ning tundsin, et vajan seiklust, mille kaudu areneda ning kombata oma võimekuse piire.Rebeka Leiten - Tartu 2024 Extended noor, Uuspärimusfestivali korraldaja
Fotod Eeva Vitsut
Tänu Extended programmile tutvusin kahe teise noore, Jarko ja Emiliga, kellega tekkis koheselt klapp ja moodustus kolmeliikmeline tiim. Mõtteid vahetades ja ideid põrgatades saime üsna ruttu aru, et meid kõiki ühendab armastus Eesti kultuuri ja pärimuse vastu. Oleme folgientusiastid. Emili ja Jarko tegelevad aktiivselt rahvatantsuga, mind aga paelub ajalugu ning sugupuu-uurimine. Naudin arhiivimaterjalidesse sukeldumist ja võin tundide viisi vanu kirikuraamatuid läbi kammida.
Meie sündmuse idee kallal nokitsedes otsustasime pärimusele vastukaaluks tuua ka tänapäevaseid elemente, et meie üritus kõnetaks nii noori kui vanu. Nii sündis Uuspärimusfestival, mille nimi viitab sellele, et sündmus kombineerib uue, huvitava ja (digi)tehnoloogilise vana, tuttava ning pärimuslikuga. Lõpplahendusena otsustasime, et Uuspärimusfestival saab koosnema laias laastus kahest osast – töötubadest (sh vestluspaneelidest) ja muusikalis-tantsulistest etteastetest.
Töötubade eesmärk oli külastajale tutvustada oskuste edasiandmise kaudu kahte äärmust: vana rahvapärimust ja tänapäevast tehnoloogiat. Näiteks oli võimalik õppida kõlapaela ja pärja punumist, kätt proovida robootikas või osaleda jooga õpitoas. Päeva jooksul esinesid Duo Trahh, Kelly Vask, regilauluansambel Väike Hellero ja folktroonika lipulaev OOPUS.
Meile oli selge, et korraldame festivali Tartust väljaspool maakohas, et keskenduda Lõuna-Eestile laiemalt ning tuua elevust kohalikku piirkonda. Meile avas uksed Elva vallas asuv Soo talu ja perenaine Aire, kes meid lahkesti vastu võttis. Kogu festivalialalt õhkas kodusust ja olemine oli mõnusalt suvine – kes uitas metsarajal, kes tantsis ja laulis lõkke ääres.
Uuspärimusfestivali elluviimine nõudis meilt kolm kuud intensiivset tööd, pidevaid koosolekuid, helistamisi, kirjutamisi – seda kõike kooli kõrvalt. Suurimaks väljakutseks oli esinejate ja töötubade läbiviijate leidmine. Selgus, et olime festivali toimumiseks valinud üsnagi populaarse kuupäeva ning paljudele esinejatele ja õpitubade läbiviijatele see päev ei sobinud. Omad takistused seadis ka lühike etteteatamisaeg. Lisaks nõudis palju energiat ka see, mida külastaja esmapilgul võib-olla märgata ei oska: sponsorite ja rahastuse hankimine, välitelkide ja lava rentimine, sotsiaalmeediaturundus, festivaliala dekoreerimine, vabatahtlike koordineerimine jms.
Kõige nauditavam osa oli hommik enne Uuspärimusfestivali algust, kui kohale jõudsid vabatahtlikud ja meie vanemad, kes olid asendamatuks abijõuks, ning algas usin töö festivalialal. Alles siis jõudis kohale, et see kõik on päris!
Pärast seda kõike võin julgelt väita, et eduka ürituskorralduse retsept on toetavad ja mõistvad tiimikaaslased, kes arvestavad üksteise tugevuste ja nõrkustega ning oskavad õigel hetkel häid sõnu lausuda. Sõlmisime üheskoos kokkuleppe, et kui kõik õnnestub, siis korraldame järgmisel aastal uuesti. Ja kõik õnnestuski oodatust paremini. Nii hõikasime oma otsuse õhtuses hämaruses lavalt välja – kohtume järgmisel aastal taas Uuspärimusfestivalil!
Uuspärimusfestival toimus 21. mail Elva vallas. Sündmus korraldati Euroopa kultuuripealinna noorteprogrammi Tartu 2024 Extended raames.