Liigu otse sisu juurde

Draama: Kohalik mees lüpsis välja miljoni

"Õnne valem ehk meiereiga miljonäriks" etenduse pilt millel on kujutatud vanaaegseid piimakanne ja pudeleid.

Asi on aprillinaljast kaugel, see on tõsi lugu Ülenurme rüütlimõisa eestlasest omaniku Peeter Muna eluteest juustu ja elektri saatel.

Peeter Muna kasvas üles taluperes, kuid sai hariduse ja sukeldus piimandusse, eriti juustutööstusesse. Ta oli edukas ja tema juust sai kuulsaks nii Peterburis kui Lääne-Euroopa näitustel. Hiljem sai temast Ülenurme mõisnik.

Muna pühendus ka heategevusele ja toetas Tartu kunstielu, eriti elektrivalgustuse kampaaniaga. Poliitiliselt toetas ta Eesti iseseisvust ning aitas talupoegadel õppida kaasaegse piimakarja kasvatamise meetodeid. Kuid nagu ikka, tekkisid ärimaailmas väljakutsed ja raskused, eriti sõja ajal, mis viisid tema majandusliku olukorra kehvenemiseni. Muna üritas elektrijaama ehitamisega uuele teele astuda, kuid see lõppes pankrotiga ja linna poolt odavalt ostetud elektrijaamaga.

Näidend annab ülevaate lisaks teiste perekonnaliikmete eludest ja saatustest, sealhulgas Peeter Muna lastest ja väimeestest. Näidend lõpeb Peeter Muna surmaga 1934. aastal ja annab vaatajale ülevaate teiste tegelaste edasistest elusaatustest, mis hõlmavad emigratsiooni ja uude ellu astumist.

Näidend toob esile ühe Eesti ajaloo huvitava loo, mis hõlmab ettevõtlust, poliitikat ja isiklikke suhteid, samuti muutusi ühiskonnas ja majanduses läbi erinevate ajastute.

Etendus “Õnne valem” ehk meiereist miljonäriks! on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Osta pilet juba täna siit