Liigu otse sisu juurde

25. aprillil avatakse Tartus Toomemäel toomkiriku valguskunstiteos „Koit ja Hämarik“

Homme, 25. aprillil kell 21.00 esitletakse Tartus Toomemäel toomkiriku varemetes valguskunstiteost „Koit ja Hämarik“, mis avatakse suurejoonelise valguslavastusega „Aja varjud“.

25. apr.

„Koit ja Hämarik“ on püsiv valguslahendus, mis hakkab toomkirikut valgustama iga päev alates päikeseloojangust. Teose on loonud Belgia valgusdisainiagentuur Light To Light, mida esindab Fiorenzo Naméche koos valgusdisainerite Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà’ga (Hispaania). Friedrich Robert Faehlmanni kunstmuistendist inspireeritud valguskunstiteoses kohtuvad müstiliselt kaunil Toomemäel põhjamaine folkloor ja tipptasemel valguslahendus.

Teosega ärgitatakse kultuuripärandit tõlgendama sõna otseses mõttes uues valguses, andes ettekujutuse linnaruumi uudsest, keskkonnateadlikust ja loomingulisest arengust. Toomkiriku valguskunstiteosega tähistab ülikooli muuseum Tartu piiskopkonna peakiriku esmamainimise 800. aastapäeva.

Tartu Ülikooli muuseumi direktori Mariann Raisma sõnul hakkab päikeseloojangul süttiv valgus õhtuhämaruses muutuma. „Keskkonnast lähtuv, tundlik ja pidevalt vahelduv valguskunstiteos kõneleb looduse igavesest ringkäigust,“ rääkis Raisma. „See on kummardus Eesti suurimale keskaegsele kirikule.“

Valguskunstiteos avatakse toomkiriku varemetes suurejoonelise valguslavastusega „Aja varjud“, mille autor on videokunstnik Argo Valdmaa. Lavastus, milles kasutatakse nii laservalgust, projektsioone kui ka koreograafiat, peegeldab ilu ja valu, mida toomkirik on läbi sajandite näinud. Kümneminutine lavastus on kõigile huvilistele tasuta ja seda on võimalik näha vaid 25. aprilli õhtul neljal kellaajal: 21.30, 22.00, 22.30 ja 23.00.

Valguskunstiteose avamisõhtul saab endale meelepärast soetada toomkiriku varemete juurde loodud Ula popup-baarist. Kella 20.30–23.00 on muuseumis avatud ka näitus „Kunst või teadus“ ja toomkiriku tornid, kuhu pääseb 3-eurose sooduspiletiga (kuni 8-aastastele (k.a) tasuta). Kella 23.00-ni on külalistele avatud Toome kohvik.

Tartu toomkiriku valguskunstiteos on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“. Ülikooli muuseumi projektiga äratatakse Tartu ajalooline süda ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil.

Valguskunstiteose valmimist toetavad Tartu linn, Tartu Ülikool, SA Tartu 2024 ja Muinsuskaitseamet. Teose ehitustöid juhib PVH Ehitus. Avaüritus toimub koostöös Itaalia suursaatkonnaga.