Liigu otse sisu juurde

unda

Ööelu laine rullub üle Tartu, tuues endaga kaasa mitmepäevase elektroonilise muusika programmi ja klubikultuurile pühendatud konverentsi.

Lugu

Eesti klubikultuuri edendaja ööklubi HALL alustab Tartus uue elektroonilise muusika festivaliga – unda. Sündmuse nimi ammutab inspiratsiooni Eestile omastest liigirikastest soodest ning ladinakeelsest sõnast, mis tähendab üheaegselt lainet ja rahvasumma ja viitab müütilisele veeolendile undiinile. Muusika, töötubade ja rahvusvahelise konverentsiga rõhutatakse alternatiivsete kogunemiskohtade olulisust, pühitsetakse klubikultuuri selle erinevates vormides ja vaadeldakse seda kui viljakat pinnast, kust võrsuvad värsked ideed, mis kujundavad ühiskonda meie ümber.

Elamus

19.-22. septembrini toimuva sündmuse läbivateks märksõnadeks on elektrooniline tantsumuusika ning muljetavaldav välis- ja kodumaiste artistide loetelu.

Ent unda eesmärk ei ole ainult peolainele häälestumine, vaid sukeldumine sügavamale ööelu olemusse ning selle ühiskondlikku mõjusse. Lisaks festivalile tuuakse Tartusse rahvusvaheline ööelu-teemalise konverents, mis näitab klubikultuuri kogu oma mitmekesisuses ja ärgitab inimesi mõtlema, kuidas öine ja päevane (kultuuri)elu läbi põimunud on. Kui festivali muusikaprogramm keskendub muusikalise mitmekesisuse nautimisele, siis konverentsiga ärgitatakse inimesi kriitiliselt mõtlema ning oma tulevikku ise kujundama.

Konverentsil arutavad kirjanikud, teadlased, urbanistid, aktivistid, filosoofid, artistid ja muusikavaldkonna asjatundjad, kuidas muuta öine meelelahutus turvalisemaks ja kaasavamaks. Klubikultuur on välja kasvanud vähemuste kogukondadest, kus muusika ja tantsimine kandsid protestivaimu ja igatsust parema tuleviku järele. Nii soovib ka unda ühendada erinevas vanuses ja erinevatest kultuuridest inimesi, keda liidab kirg elektroonilise muusika vastu, olgu nendeks siis artistid või muusikafännid. Tudengilinnana on Tartu koduks noortele üle Eesti ja maailma. unda annab ka neile võimaluse ööelu teemadel kaasa rääkida ja mõelda ning saada teadlikumaks.

Ka ülejäänud lisaprogramm vaatab korraga nii eilsesse, tänasesse kui homsesse. ERMis avatud ööelu-teemaline näitus tutvustab Tartu legendaarseid 1990ndate aastate sündmuseid, töötubades jagavad kogenud produtsendid muusika loomise nippe ning välja antakse ka kohalike muusikute loomingut tutvustav album. Samuti käsitletakse muusika ja liikumise puhul nende mõju füüsilisele ja vaimsele tervisele.

Mõju

Sündmus näitab Tartu võimekust korraldada rahvusvahelise ulatusega alternatiivkultuuri üritusi ning tõstab linna atraktiivsust sihtrühma silmis. Samuti süveneb koostöö Eesti ja Euroopa artistide ning klubikultuuri asjatundjate vahel ja edendab siinset peokultuuri.