Liigu otse sisu juurde

Taevapargi pühitsemine

2024. aastal sirutub Põlva taeva ja igaviku poole: huvilisi ootab sümbioos maailmakultuurist ja -usunditest läbi rituaalsete etteastete, muusika ja tantsu. Pühitseme elu kogu selle rikkuses!

Lugu

Lisaks maisele ja silmaga nähtavale on meie elus alati eksisteerinud usk millessegi kõrgemasse ja igikestvasse. Traditsioonid ja uskumused on kandnud iga rahva kultuurilugu ning kujundanud meid ja me pärandit. Projekt “Taevapargi pühitsemine” toob ühe taeva alla erinevate maailmajagude laulud, tantsud ja rituaalid. Oma loome- ja hingejõud ühendavad põnevad välisesinejad ning siinsed säravad kultuuritegijad.

Sündmustesarja südames on 2024. aastal Põlva kultuurikeskuse katusel avatav Taevapark, kust avanevad muinasjutulised vaated linnale ja lähiümbrusele.

Elamus

16.–25. augustini pühitsetakse vastset Taevaparki 8 eriilmelise sündmusega, mis leiavad aset Põlva Kultuurikeskuses ja Maarja kirikus, Intsikurmu metsapargis ning Setomaa tsässonates:

  • Pühitsus nr 1: Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja ja Karl Nieler (laulvad helikausid, Saksamaa)
  • Pühitsus nr 2: Gruusia Arhimandriit Serafim & Kolmeteistkümne Assuüüria Püha Isa Kloostri Koor
  • Pühitsus nr 3: Finlay MacDONALD (Šotimaa) / RO:TORO
  • Pühitsus nr 4: “Tähtede sosin” Karl Nieler (laulvad helikausid, Saksamaa)
  • Pühitsus nr 5: Jaapani taikod
  • Pühitsus nr 6: Folkloorne tantsuetendus “OLEMISELE”, lavastaja Aveli Asber, muusika Triinu Taul
  • Pühitsus nr 7: SETUD / INUITID
  • Pühitsus nr 8: SUFI PÖÖRLEVAD DERVIŠID

Vaimu saab värskendada ka hingepuhastusretkedel pühakodadesse – tsässonatesse – ning teeõhtutel Värska Reegi suveresidentsis koos Seto Instituudi juhataja ja giidi Ahto Raudojaga. Kultuurikeskuse trepigaleriis saab imetleda Tammo Sumera elektroonilist heliinstallatsiooni ning Intsikurmu metsapargis etendub folkloorne tantsuetendus “Olemisele” (22. ja 23. augustil). Üritustel astub üles 130 esinejat Eestist, Šotimaalt, Gruusiast, Türgist ja Jaapanist.

Sündmused on mõeldud hingelisi kogemusi ning teadmisi otsivale külastajale, keda paeluvad maailma usundid ja pärimus. Lõuna-Eesti ning teiste riikide kultuuri ja ajalugu tutvustavad üritused kõnetavad nii kohalikku kui välismaist huvilist. Ettevõtmistele lisavad erilisust omanäolised sündmuspaigad, eelkõige Põlva kohal kõrguv Taevapark oma rohelise pargiala, suvelava ja kohvikuga.

Mõju

Läbi erinevate rahvaste koostöö ja etteastete tekib parem teineteisemõistmine. “Taevapargi pühitsemine” ühendab kohalikku ja maailmakultuuri, avardades nii siinsete huviliste kui väliskülastajate meeli. Põlva kogub tuntust kui rikka ja omanäolise kultuurieluga linn.