Liigu otse sisu juurde

Stencibility läheb Euroopasse

Rohkem kunsti tänavatele! Tartu linnas toimuv Stencibility tänavakunstifestival tähistab oma 15. tegutsemisaastat. Toimub tänavakunsti näitus, mööda linna sõidab kleepsubuss nr 25 ning kutsutud on palju külalisi üle maailma, kes jätavad endast jälje Tartu linnatänavatele ja annavad oma panuse Tartu juba rikkalikku tänavakunsti ellu.

Lugu

Kui tänavakunstist mõeldakse eelkõige seoses suurlinnadega nagu Berliin, London, New York, siis see lugu räägib Tartu kui väikelinna tänavakunsti skeenest. Sellest, kuidas linnas on tärganud tänavakunstikultuur, mille eesmärk on muuta linnaruumi rikkamaks, tähenduslikumaks, kaasavamaks ja kodusemaks. Tartu on juba pikalt silma paistnud aktiivse tänavakunstieluga ning pidevalt uuenevatest teostest seintel on saanud linnaruumi loomulik osa. Tartus toimuv Stencibility festival on Euroopa üks vanimaid (anno 2010) tänavakunstifestivale ja on olnud 15 aastat oluliseks kohtumispaigaks Eesti ja Euroopa tänavakunstnikele. Nende kohtumiste jälgi on kogu linn täis.

Elamus

Tartu tänavakunsti tutvustav näitus “Hello Mister Police Officer” on tuuritanud mööda Euroopat juba kaks aastat. Näitust sai vaadata nii Berliinis Neurotitan galeriis kui ka Aberdeenis NuArt festivalil. 2024. aastal eksponeeritakse välismaal väga populaarseks osutunud näitust esmakordselt Eestis. Näitus “Hello Mister Police Officer” toimub Tallinnas Krulli kvartalis ja seal osalevad Edward von Lõngus, KAIRO, Gutface, Stina Leek jt Tartu tänavatelt tuttavad kunstnikud.

Stencibility tänavakunstifestival toimub Tartus 4.-7. juulil. Selleks ajaks on kutsutud üle 15 kunstniku linnatänavatele majaseinte ja plankude peale joonistama. Publikut kutsutakse avastusretkele mahajäetud majja, kuhu on peidetud tänavakunstnike näitus. Lisaks vurab mööda linna ringi Euroopa suurim kleepsunäitus – hüppa linnaliini bussile, mida kaunistab ligi 25 000 kleepsu kunstnikelt üle maailma! Osa saab võtta tänavakunsti tuuridest ja laadast.

Mõju

Tartu on tuntud kui Eesti tänavakunsti pealinn. Tahame näidata, et lisaks sellele, on Tartu ka tähtis tänavakunstilinn Euroopas, mida tasub külastada juba ainuüksi selle tänavatel leiduva kunsti pärast.