Liigu otse sisu juurde

Spordi- ja olümpiafilmide festival SOFF

Sport võidab alati! Kaheksa tempokat filmi tutvustavad Euroopa kultuuri ning näitavad, et tervislikud eluviisid, aus mäng ja sõprus on teemad, mis puudutavad igaühte meist.

Lugu

Eesti esimene spordi- ja olümpiafilmide festival SOFF on juba alates 2021. aastast rikastanud Tartu kultuurielu ning propageerinud sporti, sportlikke eluviise ja olümpialiikumist Eestis. Koostöös Tartu väärtfilmikinoga Elektriteater, suursaatkondade ja teiste partneritega nii Eestist kui välismaalt jõuab sel aastal ekraanile Euroopa filmiparemik. Kaasahaaravate filmide kaudu jõuavad vaatajateni teemad ja olümpiaväärtused, mis on olulised ka väljaspool spordimaailma – ausus, eneseületus ja sõprus. Kinoelamust võimendavad arutelud Eesti ja Euroopa spordiasjatundjatega.

Elamus

Nelja päeva jooksul (22.–25.08) jõuab publikuni kaheksa spordifilmi erinevatelt euroopa filmitegijatelt, kelle kaasahaarav jutustusoskus kõnetab neidki, kes ennast igapäevaelus pigem spordikaugeteks peavad.  Festival kannab edasi spordimuuseumi missiooni: propageerida spordilugu ja selle väärtusi ning olümpialiikumist igas vanuses Eesti elanike seas. Filmikunsti abiga jõuavad olulised teemad veelgi kaugemale ning ergutavad kaasa mõtlema nii noori kui vanu! Üha enam räägitakse liikumisaktiivsuse vähenemisest, vaimse tervise probleemidest või ausast mängust – näitame, et need küsimused puudutavad igaüht ning võtame need festivalil üheskoos luubi alla.

2024. aasta programmis tutvustatakse Euroopa spordifilme ja eri riikide (spordi)kultuuri laiemalt. Äratundmisrõõmu ja mõtteainet leiavad nii professionaalid kui tugitoolisportlased. Rahvusvahelisele tudengilinnale kohaselt on 2024. aasta filmivalik suunatud neilegi, kes on erinevatest Euroopa nurkadest Tartusse kokku tulnud. Sel aastal täiendavad filme esmakordselt arutelud, kus asjatundjad Eestist ja välismaalt aitavad ekraanil nähtut edasi mõtestada. Arutelud toimuvad peamiselt inglise keeles, samuti on kõigil filmidel eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid.

Mõju

Tutvustades spordi erinevaid tahke – kehalist aktiivsust, vaimset tervist, ausust või ligipääsetavust – aitab festival edendada tervislikke eluviise ja tutvustada sporti kui üht kultuuri olulist osa nii kodu- kui välismaisele publikule. Programmi koostamisel tehakse tihedat koostööd erinevate Euroopa saatkondadega ning tuuakse Euroopa (spordi)kultuur kodumaisele vaatajale lähemale.