Projekt avab tundlikult ja nüansirohkelt keskkonnaprobleemide olemust, pöörates erilist tähelepanu teisi liike kahjustavale inimtegevusele. Kunsti väljendusrikkus, publiku kaasamine ning isikliku kogemuse pakkumine aitab inimestel kaugena tunduvate probleemidega lähemalt suhestuda. Kaasaegset kunsti ja loodusteadusi ühendav programm juhib avalikkuse tähelepanu liikide väljasuremisele. Näituste ja lisaprogrammi (töötoad, kuraatorituurid, vestlused) kaudu tutvustatakse Maa ökoloogilise kriisi ulatust ja kiirust ning rõhutatakse vajadust muuta oma mõtteviisi, et saaksime neid protsesse pidurdada. “Sobimatud liigid” on mõeldud nii noortele kui teistele huvilistele, programmi kuuluvad järgmised sündmused:
– Sara Bédard-Goulet (Eesti/Kanada) kureeritud näitus “Teadmata” (“Unknown) Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (05.04-29.09.2024), kus eksponeeritakse Eesti ja väliskunstnike teoseid, mis käsitlevad liikide ohustatuse ja väljasuremise protsessi ning seiret. Näitust täiendavad kuraatorituurid ja konverents “Väljasuremise jäljed” (05.-07.06.24).
– Marie-Laure Delaporte’i (Prantsusmaa) ja Sara Bédard-Goulet (Eesti/Kanada) kureeritud näitus “Puudutakse” (“Missing”) Tartu Kunstimajas (23.08.-06.10.24), kus Eesti ja väliskunstnikud loovad ajutise välja surnud liikide muuseumi. Näitust täiendavad kuraatorituurid ning Louise Gügi töötoad.
– “Sobimatud jäänused” on seotud Tartu Ülikooli teadusprojektidega “Ohustatud liikide tähendused kultuuris: ökoloogia, semiootiline modelleerimine ja retseptsioon (PRG1504)”, mida rahastab Eesti Teadusagentuur, ja „Sobimatud jäänused: loovuurimuslik lähenemine ohustatud liikidele“, mida rahastab Kultuuriministeerium. Näitust toetab ka Prantsuse Instituut Eestis.