Liigu otse sisu juurde

Shiro Takatani/Dumb Type “Tangent”

Kas see, mida sa laval näed, on päriselt olemas? Kunsti, teaduse ja tehnoloogiaga mängiv lavateos kompab piire tavalise ja ebatavalise vahel.

Lugu

Esmakordselt Euroopas jõuab lavalaudadele tunnustatud Jaapani interdistsiplinaarse kunstniku värskeim teos. “Tangent” näitab tavalisuses peituvat ebatavalisust ning hägustab leidlikult taju piire.

Elamus

4. ja 5. juunil 2024 esitlevad Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 ja Kanuti Gildi SAAL uhkusega Shiro Takatani ja Dumb Type’i uuslavastuse “Tangent” Euroopa esietendust. Tegu on Shiro Takatani esimese uue lavateosega kaheksa aasta jooksul ning sellega tähistatakse maailmakuulsa multidistsiplinaarse kunstikollektiivi Dumb Type 40. aastapäeva. Tartu 2024-l ja Kanuti Gildi SAALil on au olla ka lavastuse ainsad välismaised kaasprodutsendid. “Tangent” esietendus 2024. aasta veebruaris Kyotos.

„Tangent“ on Shiro Takatani esimene sooloartistina loodud lavateos pärast 2015. aastat. Uus lavastus kogub tähelepanu nii Aasias kui Euroopas ning see käsitleb liminaalset ruumi: tavalisuse ja ebatavalisuse serval mänglevat ala. Rahulik, ilus ja dramaatiline lavateos teeb kummarduse kunsti, teaduse ja tehnoloogia omavahelistele seostele, ületades leidlikult piiri visuaal- ja etenduskunstide vahel.

Uuenduslik Jaapani meediakunstnik Shiro Takatani on 1984. aastal tegevust alustanud kunstikollektiivi Dumb Type kaasasutaja ja tuumikliige. Alates 1995. aastast on ta Dumb Type’i loovjuht ja alates 1998. aastast on ta teinud ka aktiivset soolokarjääri.

Dumb Type’i teoseid on eksponeeritud ja esitatud mainekates paikades üle maailma, näiteks Tokyo Metropolitani fotograafiamuuseumis, Lyoni kaasaegse kunsti muuseumis, Pariisi Pompidou keskuses ja New Yorgi moodsa kunsti muuseumis (MoMA). 2022. aastal esindas Dumb Type Jaapanit 59. Veneetsia biennaalil.

Takatani on loonud mitmeid installatsioone ning ka kolm varasemat teatri- ja tantsuetendust: „La chambre claire“ (2008), „CHROMA“ (2012) ja „ST/LL“ (2015). Ta on teinud koostööd näiteks jaapani helilooja Ryuichi Sakamoto ning Jaapani silmapaistvaima heli- ja visuaalkunstniku Ryoji Ikedaga.

Dumb Type’i, Tartu ning Kanuti Gildi SAALi koostöö algas 2003. aastal, kui Vanemuise teatris toimus siiani ainus Dumb Type’i etendus Eestis.

Mõju

Märkimisväärse kunstniku uuslavastuse Euroopa esmaettekanne on suursündmus nii Eesti kui muu maailma kultuurisõbrale.

Lumised nõlvad.