Liigu otse sisu juurde

Ryoji Ikeda isikunäitus

Eesti teadus ja kunst põimuvad maailmakuulsa Jaapani kunstniku mastaapses ruumiinstallatsioonis.

Lugu

Eesti Rahva Muuseum (ERM) jutustab Eesti ja eestimaalaste lugu ning innustab mõtisklema ka meie tuleviku üle. Seega on igati sobiv, et kultuuripealinna-aastal kerkib just ERMi massiivne, kõiki meeli hõlmav ruumiinstallatsioon, mis ühendab endas Tartu Ülikooli genoomika instituudi (TÜ GI) Eesti biokeskuse teadusandmeid ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori filigraanset etteastet. Jaapani tippkunstniku Ryoji Ikeda käe all võtab Eesti teadus- ja kultuuripärand suuna tulevikku.

Kogemus

2024. aasta sügisel toimub kauaoodatud sündmus, millest on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 raames räägitud juba mitu aastat. 2. novembril avatakse Tartus, Eesti Rahva Muuseumis maailmakuulsa jaapani kunstniku ja helilooja Ryoji Ikeda isikunäitus.

Jaapanist pärit Pariisis resideeruv Ryoji Ikeda on tuntud oma unikaalse stiili poolest, mis ühendab teadusandmed ja tehnoloogia kaasaegseteks kunstiteosteks. Ta on pälvinud laialdast tunnustust nii kunsti- kui ka elektroonilise muusika ringkondades, astudes üles nii laval kui ka näitusesaalis. Ryoji Ikeda näitus ERMis on harukordne võimalus tutvuda tema maailmatasemel loominguga Tartus.

Isikunäituse keskmes on kaks uut teost, mis on loodud spetsiaalselt Tartu 2024 initsiatiivil ja toetusel. Esimene audiovisuaalne installatsioon on valminud koostöös Tartu Ülikooli genoomika instituudi (TÜ GI) Eesti biokeskuse juhi Kristiina Tambetsiga ja kasutab eestlaste DNA-d,  teine aga on Ikeda esimene heliteos, mis kasutab inimhäält, luues täiesti uue kuulamiskogemuse. Näitusel saab lisaks uudisteostele näha ka Ikeda varasemast loomingust tuntud teost *data-verse*, milles tuhanded tehnilised andmepunktid – koordinaadid, valgustruktuurid või DNA-järjestused – on valatud omanäolisse visuaalsesse vormi.

Ikeda loomingus on olulisel kohal just visuaalsed installatsioonid, mis loovad võimsaid ruumilisi ja kehalisi elamusi. Ta on oma teostes kasutanud andmeid NASA-lt ja CERNilt, tuues kokku mikro- ja makrotasandi, mis avardavad nii mõistust kui meeli.

Jaapani tippkunstniku Ryoji Ikeda käe all võtab Eesti teadus- ja kultuuripärand suuna tulevikku.

Näitus avatakse jääb muuseumikülastajatele avatuks 2025. aasta 2. märtsini.

Mõju

Näitus tihendab Eesti ja Jaapani kultuurikoostööd ning pakub originaalse vaate ja rahvusvahelist kõlapinda Eesti teadusele ja koorimuusikale.