Liigu otse sisu juurde

Ryoji Ikeda soolonäitus

Eesti teadus ja kunst põimuvad maailmakuulsa Jaapani kunstniku mastaapses ruumiinstallatsioonis.

Lugu

Eesti Rahva Muuseum (ERM) jutustab Eesti ja eestimaalaste lugu ning innustab mõtisklema ka meie tuleviku üle. Seega on igati sobiv, et kultuuripealinna-aastal kerkib just ERMi massiivne, kõiki meeli hõlmav ruumiinstallatsioon, mis ühendab endas Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadusandmeid ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori filigraanset etteastet. Jaapani tippkunstniku Ryoji Ikeda käe all võtab Eesti teadus- ja kultuuripärand suuna tulevikku.

Kogemus

Ryoji Ikeda on maailmakuulus jaapani helilooja ja kunstnik, kes on eelkõige tuntud audiovisuaalsete performance’ite ja installatsioonide poolest. Ikeda loomingut on väga palju mõjutanud teadus ning 2014. – 2015. aastal viibis ta residentuuris Euroopa Tuumauuringute Organisatsioonis (CERN). Residentuuri tulemusena valmis teos „Supersümmeetria“, mille eest Ikeda pälvis maineka Ars Electronica auhinna (Collide@CERN 2014 Prix Ars Electronica). 2015.-2016. aastal sai “Supersümmeetriat” imetleda ka Eesti Kunstimuuseumis ning see on siiani KUMU kolme enim külastatud näituse seas.

2024. aastal naaseb Ikeda Eestisse võimsamalt kui kunagi varem ning väga selge fookusega Eesti teadusele ja kunstile. Ikeda loob spetsiaalselt ERMi ruumidesse kaks uut teost: Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadusandmetel põhineva audiovisuaalse installatsiooni ning heliinstallatsiooni, mis valmib koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga. Lisaks saab näha Ikeda varasemat audiovisuaalset installatsiooni „data-verse“, milles tuhanded tehnilised andmepunktid – koordinaadid, valgustruktuurid või DNA-järjestused – on valatud ebamaisesse visuaalsesse vormi. Näitus avatakse 2. novembril 2024 ning see jääb muuseumikülastajatele avatuks 2025. aasta 2. märtsini.

Mõju

Näitus tihendab Eesti ja Jaapani kultuurikoostööd ning pakub originaalse vaate ja rahvusvahelist kõlapinda Eesti teadusele ja koorimuusikale.