Liigu otse sisu juurde
Toimunud sündmus
8. - 9. juuni 2024

Loodusvaatluste maraton

12:00

Tartu linn | Lõuna-Eesti

  • muu
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

Loodusvaatluste maraton on sündmus, mille käigus panevad inimesed eelnevalt registreeritud vaatlusaladel 24 tunni jooksul kirja nii palju kohatud looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik.

Loodusvaatluste maratoni eeskujuks on rahvusvaheline vaatlusformaat BioBlitz: kindlas paigas tuvastatakse kindlal ajavahemikul nii palju looma-, taime- ja seeneliike kui võimalik. BioBlitz kestab tavaliselt 24 tundi, et vaadelda elurikkuse avaldumise vorme kogu ööpäeva jooksul. Vaatlused sisestatakse andmeportaali, kust need on avalikult kättesaadavad (v.a. I kategooria liigid).

Loodusvaatluste maraton on teaduslike andmete kogumise aktsioon, mille kaudu saab igaüks panustada teadusandmete kogumisse. Lisaks pakuvad vaatlusalade korraldajad ning Loodusfestivali partnerid loodushariduslikku sisu läbi tegevuste, mis toimuvad maratonile eelneval ajal või avalikel aladel maratoni toimumise ajal.

Vaatlusi võib teha igaüks. Vaatluste tegemiseks peab olema registreeritud vaatlusala. Vaatlusala võib olla avalik, kuhu on oodatud kõik huvilised, või privaatne. Vaatlusala võib registreerida nii asutus kui üksikisik.

Vaatlusalaks sobib mis tahes suurusega ala koduaias, pargis, niidul, metsas või rannikul. Kes ise ala registreerida ei soovi, saab vaatlusi minna tegema endale sobivaimale avalikule alale. Vaatluste sisestamiseks on kaks võimalust: kasutada PlutoF GO nutirakendust või legulus.tools veebirakendust. Kõige lihtsam ja kiirem on vaatlusalal kasutada nutitelefonis olevat nutirakendust, mille abil saab kohapeal sisestada kõik vajalikud andmed leitud liigi kohta ning lisada täiendavalt foto või helisalvestuse.

Iga vaatlus on väärtuslik: nii tavalised kui haruldased liigid levivad, vähenevad või paljunevad ajas ning järjepideva jälgimise kaudu saavad teadlased tänu kogutud vaatlustele olulist infot. Iga huviline, kes aitab vaatlusi teha ning vaatlusi andmebaasi sisestada, panustab seeläbi teadusesse ja loodushoidu. Vaatluste tegemiseks ei pea tundma paljusid liike, sest kasutada võib määrajate abi ja vaatlusi saab teha koos juhendajatega.

Selleks, et ka kooliõpilastel oleks võimalus loodusvaatluste maratonist osa võtta, korraldame 1. mai – 7. juuni 2024 esimese loodusvaatluste minimaratoni koolidele. Iga osalev kool saab luua oma vaatlusala ja valida sobivaima aja seal vaatluste tegemiseks. Vaatlusala võib asuda kooli territooriumil või muus looduslikus paigas. Soovi korral saab kaasa teha esmalt minimaratonil ja seejärel 8.–9. juunil toimuval põhimaratonil.

Loodusvaatluste maratoni korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös erinevate loodusharidust edendavate asutuste ning vabatahtlikega.

Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestival toimub kümnendat korda ja kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Festivali partner on SA Tartu 2024. Loodusvaatluste maraton toimub festivali kavas 8.–9. juunini. Maratoni korraldamist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-tartulinn

Korraldaja

Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed

Asukoht

Vanemuise 46, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki