Liigu otse sisu juurde
18. apr. 2024 - 31. mai 2025

Näitus „Kaks poissi, kes unistasid tähtedest. Struve, Fraunhofer ja 200 aastane teleskoop”

11:00 - 17:00

Tartu linn | Tartu Tähetorn

  • lisaprogramm
  • näitus/muuseum
  • tartu 2024
  • Lisaprogramm
Piletikassas (kohapeal) 3 - 4 €

Info

Fraunhoferi refraktor oli ehitamise hetkel parim maailmas ja on aluseks Tartu tähetorni suurimatele saavutustele teadusilmas.

2024. aastal täitub 200 aastat hetkest, mil Tartu tähetorni saabus Münchenist tolle aja maailma parim teleskoop – Joseph v. Fraunhoferi valmistatud suur ja tehniliselt uuenduslik läätsteleskoop. See viis Tartu tähetorni tehniliselt varustuselt maailma parimate sekka ja võimaldas astronoom Friedrich Wilhelm Struvel teha rea olulisi teadusavastusi. Üheks Tartu sümboliks kujunenud tähetorni torn ehitati ümber ja see omandas tänini tuttava kuju just uue teleskoobi mahutamiseks.

Tartu tähetorn soovib tähtpäevaga seoses avada nii teleskoobi, selle valmistaja (Fraunhofer) kui esmakasutaja (Struve) tegevuse tagamaid, tutvustades neid viisil, mis oleks arusaadav ka neile, kellel pole põhjalikku ettevalmistust, eriti nooremale põlvkonnale. Näitus räägib lugu kahe poisi unistustest ja raskest teekonnast nende täitmise poole.Tähtsaimaks Tartu suure teleskoobiga tehtud avastuseks võib pidada tähe (Vega) kauguse edukat mõõtmist, mis andis esmakordselt usaldusväärse ettekujutuse kosmilistest kaugustest ning uue kaksiktähtede kataloogi koostamist, milles oli üle 3000 kaksiktähe.
Näitus paigutub nii tähetorni hoovis kui sees. Näitus pakub aktiivset tegvust lastele ning on sobiv peredele.

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-tartulinn

Keeled

  • EST
  • ENG

Korraldaja

Tartu tähetorn

Asukoht

Uppsala 8, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki