Liigu otse sisu juurde
12. juuli - 30. sept.

Kolm Pekot

17:30

Setomaa vald | Uusvada küla

  • muu
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

Olete oodatud Katariin Mudisti ja Maria Elise Remme püsiskulptuuride “Kolm Pekot” avamisele 12. juulil kell 17.00 Uusvada Kultuurikülas Setomaal.

“Kolm Pekot” on interaktiivsed skulptuurid, mis tõmbavad teose keskmesse kohaliku Setomaa kultuuri pärimuse. Skulptuurid võrdkujutavad Uusvada kolme ludimäge, kolme külaosa: alaotsa, mõisaotsa ja vooljaotsa ning nende kohtumispunkti teede ristmikul, mida on aastasadu kasutatud pühade aegu kogukonna kohtumispaigana. Interaktiivsed skulptuurid “Kolm Pekot” kutsuvad (koos)looma vahetut kontakti setode pärimuse ja kohaliku kultuuriga, pakkudes võimaluse igal ühel keraamilisi vorme keerutades luua päris oma Peko.

Peko on setode viljakusjumalus, keda seostatakse kogukonna vilja- ja karjaõnnega. Pekot kujutatakse inimese sarnasena, kuid lülilise kehaga ning ilma jäsemeteta. Peko asub maise ja teispoolsuse piiril, luues sellega silda meie ning siitilmast lahkunud inimeste ja maailmade vahel. Maria ja Katariini Peko(de)l on säilinud Pekole omased kolm lüli, kuid skulptuuride vorm on abstraheeritud.

Skulptuuride savist modelleerimine on autorite jaoks olnud väga tähendusrikas protsess ning Pekost on saanud neile aja jooksul kontseptsioon, Jumal, tegelane, materjal ja keel. Peko on justkui animeeritud/hingestatud läbi keraamilise materjali, keele(süsteemi) ja füüsilise kokkupuute. Skulptuurid asuvad aadressil Teelahkme, Uusvada küla. “Kolm Pekot” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Õhtu programm:
piitrepäävä jumalateenistus Uusvada tsässonas
skulptuuride “Kolm Pekot” avamine
seto muinasjutu LP esitlus
kirmas ja piitretuli

Produktsiooniabi: Alden Jõgisuu ning Priit Sisask.
Püsiskulptuure toetavad: Tartu 2024 ning Eesti Kultuurkapital.
Suur aitäh: Uusvada Kultuuriküla, EKA keraamika osakond, Jaan August Viirand, Anne Eelmere, Lauri Kilusk, Iohan Figueroa, Sofiya Babiy.
Kasutatud fondid: “Escapist Diaries” by Alíz Stocker (2019) ning “Flowstate” by Kertu Kibal (2020).
————————————————–
Katariin Mudist (1994) käis noorukina koos oma ema isaga suurel Setomaa automatkal. Ta uurib oma töödes inimlikkuse eri tahke ja ilmnemisviise meie sotsiaalses maailmas. Hetkel õpib ta EKA Taidestuudiumi magistrantuuris, otsides ühist keelt visuaalse ja materjalikeskse kunstipraktika vahel. Aastal 2022 lõpetas ta EKA Kaasaegse Kunsti magistrantuuri ning 2018 Tartu Kõrgema Kunstikooli meediadisaini eriala. Katariin on ennast täiendanud Gentis KASKi ülikoolis ning Budapestis Moholy-Nagy nimelises kunstiülikoolis. Aastast 2022 on ta Eesti Vabagraafikute ühenduse ja ENKKLi liige ning aastast 2023 Eesti Kunstnike Liidu liige.

Maria Elise Remme (1996) tiirutas paar aastat tagasi Setomaa jalgrattaga ristipõiki läbi. Ta on lõpetanud Kõrgem Kunstikool Pallase meediadisaini eriala ja end täiendanud Prantsusmaal L’Ecole de Design Nantes Atlantique’is digitaalse meediadisaini erialal. Alates 2022. aastast õpib ta magistriõppes Eesti Kunstiakadeemia disaini ja rakenduskunsti ühisõppekaval keraamika erialal. Remme kõige hiljutisem näit

Korraldaja

Maria Elise Remme & Katariin Mudist

Asukoht

Teelahkme, Uusvada küla 65349

Vaata veel

Vaata kõiki