Liigu otse sisu juurde

Viljandi pärandusfestival

UNESCO pärandilinn Viljandi näitab, et pärand parandab: festivalil arutatakse, kuidas rahvakultuuri teadmised aitavad leida säästlikke lahendusi majandus- ja keskkonnaprobleemidele ning huvilised saavad ka ise pärandoskusi õppida

Lugu

Viljandi kannab alates 2020. aastast UNESCO käsitöö ja rahvakunsti loovlinna ehk pärandilinna tiitlit. Keskendume oma tegevustes muuhulgas pärandile omasele väärtusele – parandamisele, mis toob esile kasulikud pärandoskused ning aitab kaasa ka tänaste probleemide lahendamisele. Koos teiste loovlinnadega jagame festivalil Eesti ja välisriikide kogemusi, ilmestame pärandiga Viljandi linnaruumi ning kutsume huvilisi ka ise pärandkultuuri parimatest oskustest osa saama.

Elamus

Ürituse eel seob Viljandi Kunstikool koos Eesti Rahvakultuuri Keskuse ja teiste pärandiasutustega pärimuse ja tänavakunsti. Avalikus linnaruumis valmivad kunstiteosed jäävad vaatajat rõõmustama pikemaks ajaks. Festivali nädalavahetusel esitletakse linnaruumis ka etenduslikku tegevuskunsti teost, ürituse ajal ootavad kunstisõpru Kondase Keskuses, Viljandi Muuseumis, veetornis ja linnagaleriis temaatilised näitused.

Festivali juhatab sisse rahvusvaheline konverents “Pärand kestliku kogukonna teenistuses” (01.-02.10), kus arutatakse, kuidas rahvakultuuripärandi teadmised aitavad leida säästlikke lahendusi sotsiaalsetele, majanduslikele ja ökoloogilistele probleemidele. Konverentsile järgnevad rahvusvahelised meistriklassid (02.-03.10) rahvakultuuri valdkonna professionaalidele ja tudengitele.

Festivali lõpetab 4.-5. oktoobril Viljandi pärimusmuusika aidas, lossimägedes ja järve ääres toimuv suur pärandkultuuri pidu. Kõik huvilised saavad tutvuda Eesti vaimse kultuuripärandi pärlitega – näiteks Võrumaa suitsusauna ja haabjate ehitamise kunstiga ning panna end proovile pärandkultuuri töötubades ja võistlustel. Tule ja uuri, kas oled ketraja, sepistaja või hoopis pärimustantsija! Samuti saab kuulata inspireerivaid esinejaid ja kontserte ning tutvuda ka teiste loovlinnade pärandiga. Nii meistriklassid kui pidu on seotud Eesti Pärimusmuusika Keskuse lõikuspeoga.

Mõju

Festival kinnistab Viljandi kuvandit UNESCO pärandilinnana ning tugevdab koostööd loovlinnade võrgustikuga. Külastajad Eestist ja mujalt maailmast saavad tutvuda väga eriilmelise kultuuripärandiga ning üritus julgustab nii erialaspetsialiste kui tavakülastajaid kasutama pärandis peituvaid teadmisi elukeskkonna parandamiseks.