Liigu otse sisu juurde

LÄTI PÄEVAD TARTUS | Kultuuripealinnas astuvad üles Läti armastatud artistid 

Neljapäeval algavad Tartu 2024 Autovabaduse puiesteel Läti päevad, kus saab tutvuda lõunanaabrite kultuuri ja traditsioonidega. Teemapäevad tipnevad Läti armastatud bändide Carnival Youth ja Eurovisioonil Lätit esindanud Sudden Lights tasuta kontsertidega. Läti päevad kestavad 11.–13. juulini.  

Bänd Sudden Lights. Foto: Ritvars Stankevics
Bänd Sudden Lights. Foto: Ritvars Stankevics
11. juuli

Valmiera linnapea Jānis Baiksi sõnul on Valmiera kõige eestlaste sõbralikum linn ning nad teevad endast kõik oleneva, et põhjanaabrid end Valmieras koduselt tunneks. „Ka meie tunneme end Tartus koduselt ning on vahva koos tähistada Euroopa kultuuripealinna tiitliaastat. Oleme tänulikud, et saame kultuuripealinnas tutvustada Läti kultuuri, mida me kalliks peame – traditsioone, toitu ja sporti. Tere tulemast uudistama ja nautima Läti kultuuriprogrammi,” rääkis linnapea.

Kolmepäevases kultuuriprogrammis tutvustatakse Läti linnade tegevusi, toidukultuuri, käsitööd ja traditsioone. Valmiera infopunktis saab tutvuda piirkonna kultuuri-, turismi- ja spordipakkumitega. Avatud on Valmiermuiza pruulikoja telk, kus saab maitsta kohalikku limonaadi. Samuti saab rattaga rännata virtuaalses Valmieras, kus avaneb võimalus sõita olümpiavõitja Māris Štrombergi BMXi rattaraja „Valmiera” tõusudes ja kurvides. Läti tuntud telekokk Mārtiņš Sirmais valmistab kohapeal maitsva meistriteose – jäätisorbeti, mida saab maitsta ka publik.

Tartu 2024 juhi Kuldar Leisi sõnul ootab Tartu külastajaid tervest Euroopast, kuid eriti Lätist, kust on kõige lühem tee kultuuripealinnani. „Sel aastal möödub sümboolselt kümme aastat ajast, mil Riia oli Euroopa kultuuripealinn. Seega on märgiline, et sel suvel tulevad lätlased Tartusse oma programmiga tähistama Riia 2014 kultuuripealinna juubelit,” lisas Leis. 

Cēsise infotelgis on võimalik kuulata põnevaid lugusid regioonist ning tutvuda 2025. aasta sündmustega, kui Cēsis on Euroopa kultuuripealinn. Lisaks toimuvad paberi valmistamise töötoad ning keeltrummide kontsert, pärast mida saavad huvilised ise trumme proovida. Veel saab maitsta „Labas saknes” snäkke, kus kasutatakse toote valmistamiseks kogu köögiviljade mahl ja viljaliha.

11. juulil kell 19.00 astub lavale ansambel „Carnival Youth”, kelle muusika on segu põnevatest meloodiatest, eredast energiast ja unenäolistest helidest. Bändi liikmed on Roberts Vanags, Aleksis Luriņš ja bändi Brainstorm laulja Renars Kaupersi pojad Edgars ja Emīls Kaupers. Ansambel on tänaseks välja andnud viis albumit, mis on kogunud tunnustust nii Lätis kui välismaal. Alates debüütalbumist „No Clouds Allowed” (2014) on bänd tähelepanu tõmmanud oma mõjuvate kompositsioonide ja magnetiliste kontsertidega.

12. juulil kell 21.00 vallutab lava indierokk bänd „Sudden Lights”, keda iseloomustavad kaasakiskuvad, rütmikad kuid vahel ka melanhoolsed meloodiad  ja rokile omased kitarrikäigud. Bändi kuuluvad Andrejs Reinis Zitmanis (vokaal), Kārlis Vārtiņš (bass), Kārlis Matīss Zitmanis (kitarr) ja Mārtis Matīss Zemītis (trummid). Bändi viimane album sai Läti muusikaauhindade jagamisel viis nominatsiooni, sh parima popalbumi, parima albumi kujunduse ja parima kontserdisalvestuse kategoorias. 2023. aastal esindas Sudden Lights Lätit Eurovisiooni lauluvõistlusel. Mõlemad kontserdid on Autovabaduse puiestee laval tasuta. 

Kultuuripealinna programmis kohtab Lätit veel septembris Viljandis, kui valmib Ugala teatri ja Valmiera draamateatri ühislavastus „Cosmopolitan”.

Läti päevade raames avab Lux Express püsiliini Valmiera-Tartu-Valmiera vahel, mis väljub Tartust Valmierasse kell 08.15 ja 11.00 ning Valmierast Tartusse kell 14.35.

Tartu 2024 Autovabaduse puiestee on avatud kuni 12. augustini.

Tutvu Läti päevade programmiga