Ballett “AJU”
Lase oma meeled rändama mööda käänulisi ajukurde ja üle Leigo järve peegelsileda vee, saatjaks lummavad tantsupoognad ja muusikalised mustrid.
Lugu
Uskumatu, et närtsinud lillkapsaga sarnanev ollus meie peades on nii võimas, et on suutnud meid kaitsta nii iidsete mammutite kui ka tänapäevaste netipetturite eest. Aga sellegipoolest ostame me asju, mida me ei vaja ja lükkame hommikuti äratuskella edasi. Miks nii? Ajuteadlase Jaan Aru juhendamisel hakatakse Leigol keerukat ajupuslet tükkidest kokku panema. Ja nagu aju on tervik, mille tõeline potentsiaal on suurem selle osade summast, loksuvad mõttemustrid projekti kulminatsioonina loogiliseks tervikuks suurejoonelise kaasaegse balleti näol.
Elamus
Aju on võimas ja täpne radar, mis skännib minevikku, olevikku ja tulevikku. Aga kui aju on vana, siis mõtlemine on inimkonnale uus ja ratsionaalsete otsuste tegemist tuleb meil veel õppida. Rääkimata sellest, kuidas tulla toime järjest suureneva infotulvaga. Kuidas saab tulevikku juhtida miski, mis püüab meid jätkuvalt kaitsta ammu välja surnud kiskjate eest?
2024. aastal Leigo Järvemuusika raames lavastuv suurejooneline kunstiprojekt “AJU” viib publiku rännakule aju sügavaimatesse soppidesse. Neuroteadlaste ning Eesti ja põhjamaade kunstnike koostöös kerkib Leigole kõigepealt mikromaailm – installatsioonid, mille kallal külastajad saavad nelja päeva jooksul ajusid ragistada. Viimasel päeval leiavad tükid loomingulises plahvatuses oma tõelise koha ning üle Leigo kuppelmaastiku voogavad seninägematud mõttemustrid kaasaegse balletina, mida saadab Timo Steineri ja Sander Mölderi originaalmuusika. Mikro- ja makromaailma ühinemine saab tõuke kahest märksõnast – teadmistetükid ja mõttemustrid. Nagu ütleb projekti vaimne juht, ajuteadlane Jaan Aru: loovus eeldab pusle kokku panemist lugematutest tükkidest, mille jaoks ei ole aga juhendit ega isegi teadmist, kui palju tükke üldse kokku on.
Mõttetükkidest ja -mustritest tõukub ka lavastuse visuaal, mille autoriteks on arhitekt Ülar Mark ning Soome animaator ja videokunstnik Juho Lähdesmäki. Mööda järve liiguvad hiiglaslikud geomeetrilised projektsioonipinnad, mis sulavad veega ühte. Nii saab järve pinnast piir kahe maailma – nähtava ja nähtamatu – vahel.
Aju peamine ülesanne on meid elus hoida: nii indiviidide kui inimkonnana. Aga koos innovatsiooni ja arenguga viib aju meid paradoksaalselt ka hukuni – sõltuvuste, läbipõlemise või hoopis oma koduplaneedi hävitamiseni. Siit koorub ka ellujäämise suur küsimus, millele projektis vastust otsitakse: kas oleme oma aju väärt ja kuhu see meid lõpuks viib? Või peame taganema ratsionaalse tehisaju ees, kellel puudub ennasthävitav iseloom?
Mõju
Interdistsiplinaarse lähenemise kaudu tutvustab projekt uudsel viisil teadust ja kunsti laiemale publikule. Projektis kombineeritakse oskuslikult Lõuna-Eesti armastatud ürituse Leigo Järvemuusika võimalusi ning Eesti ja välismaiste kunstnike loomingut.