Liigu otse sisu juurde

Krati metafoor

Fotonäitusel põimuvad üksteisesse müstiline folkloor ja intrigeeriv tehnoloogia: kui palju on tänapäevase tehisaru silmist vastu vaatamas esivanemate seas tuntud pisuhänd?

Lugu

Eesti rahvapärimust mõtestatakse prantsuse fotograafide tähelepaneliku silma ning tehisintellektiprogrammi Midjourney koostöös uue ja huvitava nurga alt. Meie esivanemad uskusid, et väsimatu töömurdja kratt toob tallu õnne ja küllust, tänapäevases e-Eestis ei kujuta me ette elu ilma küberkrattideta, kes välgukiirusel probleemidele lahendusi pakuvad. Mõlemad on ühtviisi nutikad ja müstilised.

Elamus

2024. aastal kohtuvad Põlvas eesti rahvapärimusest tuntud kahepalgeline sulane ning kaasaegne digikratt. Mõlemate eesmärgiks on oma peremehe elu lihtsamaks teha ning mõlemad suudavad kärmelt ja väsimatult tööd teha ka siis, kui inimesel endal on nutist ja jaksust parasjagu puudus. Kuid kui kratte on meie ümber ringi toimetamas niivõrd palju, siis kas me neid enam märkamegi ja oskame nende eest peitu pugeda?

Tunnustatud fotograafide Eugénie Baccot’ ja Cyril Abadi näitus „KRATT“ otsib seoseid tehisabilise ning talle nime andnud nõidusliku olendi vahel. See on sümbioos Eesti maarahva uskumustest ning kaasaegsest kunstist, 21. sajandi tehnoloogia arengutest ja tulevikusuundadest.

2023. aastal kogus näitus kuulsust Rencontres d’Arles fotofestivalil ja Fictions Documentaires festivalil Carcassonne’is. Projekti valmimist on toetanud Prantsuse Kultuuriministeerium.

Mõju

Esivanemate müüte ja tänapäevast reaalsust osavalt põimiv näitus pakub avastamis- ja äratundmisrõõmu nii tehnoloogia- kui kultuurihuvilistele. Prantsuse fotograafide tõlgendus lisab Eesti pärimusele uue põneva tähenduskihi.