Liigu otse sisu juurde

Koidukoor

Kevadine Põlvamaa loodus tervitab päikest ja paneb rõkkama kogu maailma kuulajate südamed!

Lugu

Kevadel virgub loodus talveunest ning loodushelidki on eriti eredad: rähnide toksimisest ja konnade krooksumisest lõokeste trillerite ja põtrade mörinani. Antud keskkonnakunsti projekt pakub erakordse võimaluse helide kaudu kogeda ja tundma õppida nii koduseid kui ka kaugemaid maastikke ja elupaiku, sest 24 tunni jooksul jõuavad nii Eesti järvekallastelt kui ka näiteks Brasiilia vihmametsadest kinni püütud päiksetõusuaegsed loodushääled igasse maailma nurka.

Elamus

Mooste KülalisStuudio (MOKS) ja nende loomepartneri Soundcamp (Suurbritannia) koostööprojekti eredaim täht on Eesti loodus oma eheduses ja kaunikõlalisuses.

1. – 3. Mail toimuvad Moostes varahommikused kuulamisretked. 4. – 5. mail kohtuvad helilaagris loodushelidest huvituvad helikunstnikud ja tudengid, kes jagavad üksteisega teadmisi (nii tehnilisi kui ornitoloogia-alaseid) ja salvestavad loodushelisid. Sündmus kulmineerub 4. mail Koidukooriga (Dawn Chorus): ettevõtmisega, mil 24 tunni jooksul edastatakse üle maailma päikesetõusuaegsed loodushääli. Põlvamaa looduse lummav kõla jõuab kuulajateni spetsiaalse veebikanali ning kahe USA ja Suurbritannia raadiojaama vahendusel. Ülekande ajaks seab end Moostes sisse ka MoKSi partner ja Koidukoori projekti peamine eestvedaja Soundcamp. Nii saab Moostest ööpäevaks ülemaailmne loodushelide edastamise ja kokkumiksimise keskus.

Kultuuripealinna tiitliaastal tähistatakse ühtlasi ka Koidukoori 10. sünnipäeva. Soundcamp soovib seda olulist tähtpäeva vastu võtta Eestis, sest nende meelest on nad just siin kuulnud kõige põnevamaid ja mitmekesisemaid loodushelisid. Alates 2015. aastast on Eestist Koidukoori projektile õla alla pannud John Grzinich (MoKS), Veljo Runnel, Taavi Suisalu jt.

Mõju

Projekti eesmärgiks on edendada keskkonnateadlikkust ja looduse sügavamat mõistmist läbi kuulamisoskuse arendamise ja koostöö, mis tihendab suhteid kultuuripealinna erinevate piirkondade vahel ning toob Moostesse kokku kohalikud ja kaugemad loodushuvilistest helikunstnikud. Koidukoori vahendusel jõuab tükike Eesti loodust omakorda kuulajateni üle kogu maailma.