Liigu otse sisu juurde

Valguse festival 2024 “Kohtumine”

Kosmos on sinu käeulatuses! Kummardusena NASA Kuu-missioonile Artemis III peegeldab festival kosmoselennu võtmehetki läbi kunsti, teaduse ja tehnoloogia.

Lugu

Lähiaastatel maandub Kuul NASA kanderakett Artemis III: see on esimene mehitatud Kuu-missioon alates 1972. aastast ning esimene kord ajaloos, mil Kuul kõnnib naine. Austades ja tähistades inimkonna uudishimu, mängitakse Valguse festivalil läbi kosmosereisi võtmesündmused: maandumine, horisondi avamine ja kosmoses viibimine. Festival ulatub Tõrvandist, Nõost ja Tõraverest horisondi taha – Viitasaari valda Soomes.

Elamus

30. septembrist 6. oktoobrini toimub juba kümnes Valguse festival, mis on seekord pühendatud piiride avardamisele ja uutele teadmistele.

Festivali avab suuremahuline Läti partneritega Story Hub ja Those Guys Lightning koostöös loodav heli- ja valgusinstallatsioon „Maandumine“ („Touchdown – Coliseum“) Tartu lennujaama ja Eesti Lennuakadeemia territooriumil. Tegemist on paigaga, kuhu enamasti satuvad vaid lennundusvaldkonna inimesed, ent festivalil saavad kõik huvilised astronautide kombel uut territooriumi avastada. Kas uus vaatenurk loob uusi võimalusi või juhib tähelepanu ka probleemidele? Kunstiteose lahutamatuks osaks on spetsiaalselt loodud muusika, millesse helilooja Taavi Tulev sulatab industriaalsed lennuhelid.

Tartu Ülikooli kosmosekeskuse ehk Tartu observatooriumi ja Euroopa kosmosehariduskontorite võrgustiku (ESERO) koostöös avatakse horisont kooliõpilastele suunatud karjäärinädalal „Kaugusesse!“ („Beyond!“). Teadlased ja ettevõtjad tutvustavad töötubades kosmose- ja inseneeriavaldkonna põnevaid võimalusi. Noorte projekti raames toimuvad Tõraveres ka minilavastused, kus astuvad üles Tantsuklubi Triiniks ning Just Tantsukooli tantsijad. Lavastusi juhivad Taani Ollerupi Spordiakadeemia tudengid.

Nädala teises pooles kutsume perekondi Nõos, Tõrvandis ja Viitasaaris koos kodu kaunistama. Kogukonnasündmus liidab eri põlvkondi ja pakub loovat ajaveetmist, samuti ühendab see kahte sõprusvalda – Nõod ja Viitasaarit.

Festival kulmineerub Nõos Külli Roosna ja Kenneth Flaki vabaõhu-tantsulavastusel „Õhus“ (“Floating”), kus otsitakse ühist keelt kunsti, teaduse ja tehnoloogia vahel.

Mõju

Festival liidab Nõo, Kambja ja Viitasaari elanikke ning toob nende kodupiirkonda ainulaadsed kunsti ja teadust ühendavad sündmused. Lisaks pööratakse tähelepanu kosmosevaldkonna järelkasvule ning Tartu lennujaamale kui potentsiaalsele ühenduspunktile naaberriikidega.