Liigu otse sisu juurde

Festival Kaera-Jaan

Kastre vallast pärit rahvalaulukangelane kutsub Vooremäe metsadesse maagilisele rännakule mööda kogukonnalugusid ja maastikukunsti.

Lugu

Tänapäevase Kastre valla mail, Võnnu külje all Läänistes elas kord sepp Jaan, kelle sekelduste põhjal valmis populaarne pilkelugu. Ilmselt ei osanud Jaan aimatagi, et andis inspiratsiooni Eesti tuntuimale rahvatantsule, mis on populaarne ka 135 aastat hiljem. Alates 1999. aastast peetakse Võnnus laada- ja perepäeva Võnnu Kaera-Jaan, kus osalevad ka rahvatantsurühmad üle Eesti, esitades oma leidlikke tõlgendusi kaerajaanist.

Kultuuripealinna-aastal kasvab armastatud sündmus kogupere-festivaliks. Külastajad saavad seigelda ainulaadses põhumaailmas, kogeda traditsioonilist laadamelu, tutvuda Kaera-Jaani ja kaerajaani ajalooga ning nautida pärimustantsu ja muusikat spetsiaalselt üheks nädalavahetuseks sündival maagilisel rajal Vooremäel. Maastiku-, kogukonna- ja pärandkultuuri festival Kaera-Jaan toimub Kastre vallas Unikülas Vooremäe terviseradadel 31. maist 2. juunini.

Elamus

Kaera-teemast inspireerituna on ürituse läbivaks teemaks õled – õlgedest valmib publiku istumisala, kohvikute alad, laada müügiletid ja lava ning peamiselt lastele mõeldud seikluslik põhumaailm. Õled saavad töövahendiks ka kunstnikele, keda kaasati avaliku kutsungi kaudu Eestist ja välismaalt. 2023. aasta augustis ning 2024. aasta maikuus meisterdasid kunstnikud Järvseljas ja Vooremäel puidust, õlgedest ja muudest looduslikest materjalidest skulptuure. Raja loovad Vooremäe metsade vahele kokku üheksa kunstnikku Eestist, Saksamaalt, Soomest, Norrast ja Austraaliast.

Kultuuripealinna-aastal  on oodatud festivalile väga erinevate huvidega külalised: pered lastekaitsepäeva tegevusi, skulptuuride rada ja põhumaailma uudistama, laadale käsitöö- ja aiandushuvilised. Kogukonnateatri lavastus “ja siis olime meie” on aga tõeliselt suurejooneline ja samas siiralt selle esitajate ning sellesse panustajate hinge peal olnud teemadest sündinud vaatemäng. Selle loojateks on Läti produktsioonikompanii Initium koos nende valitud rahvusvaheliste kunstnikega ning etendajateks ca 80 kohalikku elanikku, kellest noorim on 1- ning vanim 80-aastane.

Vooremäel laotub elamus laiali väga erinevas tempos – kel laadaenergia laeng liiga intensiivseks läheb, saab rahulikult kaduda skulptuuride rajale täiesti oma tempos põnevaid vaatenurki leidma. Moosekantide saatel rongkäiguna kulgev etendus liigub ühest fantastilisest stseenist teise juba täiesti oma maailmas.

Festival Kaera-Jaan on osa Tartu 2024 põhiprogrammist. Seda korraldab Kastre vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakond koos abilistega ning sellele panevad teiste hulgas õla alla Männiku Piim, Sõbra Kinnisvara, Teater Vanemuine, Uuskasutuskeskus, Järvselja Õppe- ja Katsemetskond, Eesti Kultuurkapital.

Ürituse info on leitav kodulehelt www.kaerajaan.eu ning piletid on müügil Piletilevis.

NB! Etenduse pilet tagab pääsu ka kõigile teistele festivali aladele.

Mõju

Kastre valla põnev (rahva)kultuuripärand jõuab originaalses uustõlgenduses nii Eesti kui välismaise publikuni. Festivali käigus suureneb koostöö kohalikus kogukonnas ja välispartneritega.

Rahvatantsija keerutab rätikuga.