Liigu otse sisu juurde

KUULA JÄRGI | Pariisi orkestri koor esitas Veljo Tormise kooritsüklit „Unustatud rahvad“

Laupäeval esitas Pariisi orkestri koor Ingrid Männi juhatamisel Eesti Rahva Muuseumis täissaalile Veljo Tormise kooritsükli „Unustatud rahvad“. Kontsert toimus Tartu 2024 soome-ugri päevade raames, mille keskpunktiks on unustatud vähemusrahvad.

Foto: Maanus Kullamaa
15. juuni

Kooritsükkel „Unustatud rahvad” on Veljo Tormise kuue Läänemere-äärse soome-ugri hõimu muusikaline koondportree. Kontserdil tuli esitusele tsükli kolm osa: „Isuri eepos”, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”, mida kandsid ette 80 Pariisi orkestri koori (Chœur de l’Orchestre de Paris) lauljat.

“See on meie rahvaste muusika, mis on aidanud meil ennast paremini tundma õppida,” rääkis dirigent Ingrid Mänd. “Prantslastel ei ole enda rahvamuusikaga nii tugevat sidet, mistõttu on veelgi erilisem nende motivatsioon ja pühendumus õppida selgeks laulud vadja ja isuri keeles ning ingerisoome murdes. Täna, kui paljud inimesed on sunnitud oma kodud maha jätma, on lood unustatud rahvastest väga aktuaalsed.”

Soome-ugri päevadega soovib kultuuripealinn tuua tähelepanu keskpunkti unustatud vähemusrahvad, kelle traditsioonilist kultuuri Venemaal ähvardab halveneva olukorra ja repressioonide tõttu väljasuremisoht. 

Kontsert „Unustatud rahvad“ on järelkuulatav Klassikaraadio veebilehel.

Vaata ka galeriid kontserdist!

Fotograaf: Maanus Kullamaa