Liigu otse sisu juurde

Erinevus rikastab

Kunst ühendab ja puudutab inimesi ning pakub väljendusviisi ka neile, kelle jaoks igapäevaelu on väljakutse. Viie Lõuna-Eesti maakonna puuetega inimesed tutvustavad oma kaunist ja kirevat loomingut - üht enda ellujäämise kunstidest

Lugu

Puuetega inimestele on iga päev ellujäämise kunst. Seda enam, et kolm kultuuripealinna sündmustes kaasa löövat maakonda (Võru-, Põlva- ja Valgamaa) on piiriäärsed, valdavalt hajaasustusega alad, kus ligipääsetavus kõigele ja kõigile on väljakutse. Koos tegemise eesmärk on näidata suuremale kogukonnale, et hoolimata takistustest on inimesed leidlikud ja vaatamata oma eripäradest tingitud piirangutele tegelevad nad sellega, mida armastavad. Lisaks pakuvad nad oma loominguga ka teistele silmailu ning hingerahu!

Elamus

Viie maakonna puuetega inimeste kojad – Valgamaa, Võrumaa, Põlvamaa, Tartumaa ja Viljandimaa – näitavad oma inimeste oskusi, teadmisi ja võimeid läbi erinevate tegevuste ja loomingu. Võimalus vahetult koos olla, mõelda ja töötada on muutunud üha väärtuslikumaks. Need ellujäämise kunstid on teadmised, oskused ja väärtused, mis aitavad puuetega inimestel tulevikus tunda end ühiskonnas vajalikuna ning oma eripäradega igapäevaelus paremini toime tulla.

2024. aasta veebruarist maini toimuvad igas kaasatud maakonnas kohalikud kultuuriüritused, kus tutvustatakse kodade liikmete käsitööd ning toimuvad kontserdid. Igal sündmusel on oma keskne teema, mis on seotud Eestile oluliste ürituste või rahvakalendri tähtpäevadega – naistepäev, lihavõtted või Euroopa päev.

Programm tipneb 28. Eesti puuetega inimeste kultuurifestivaliga, mis leiab aset juunikuus Tartus Vanemuise kontserdimajas. Festivalil esinevad puuetega inimeste kollektiivid üle Eesti, lisaks saab imetleda ja osta kunstiloomingut viiest kaasatud Lõuna-Eesti maakonnast ning elada kaasa moeetendusele, kus esitletakse omavalmistatud rõivaid. Uksed on avatud kõigile soovijatele!

Mõju

Suureneb puuetega inimeste kaasatus ühiskonna- ja kultuuriellu ning omavaheline koostöö, nende looming tutvustab nende leidlikkust ja ellujäämise kunste nii kohalikule kui Euroopa publikule.