Liigu otse sisu juurde

Kureeritud elurikkus

Toome ja loome Tartu kesklinna parkidesse ja haljasaladele rikkalikumalt elu, et linn muutuks mõnusamaks paigaks nii taimedele, putukatele, loomadele kui inimestele.

Lugu

Kas linnas on võimalik kasvada koos loodusega? On, aga see ei juhtu iseenesest. Tartu kesklinna parkides napib täna igas mõttes mitmekesisust. Õnneks on kõvasti ruumipotentsiaali, mida oskuslikult suunata, et inimesed ja linnaloodus saaksid teineteist väärtustades koos eksisteerida.

Elurikkuse suurendamine on linnades vajalik kliimamuutuste mõjude leevendamiseks ning liikide ja nende elupaikade kao vähendamiseks. Ka loob elurikkus inimestele vaimselt ja füüsiliselt parema elupaiga. Kureeritud elurikkuse projekt toob Tartu kesklinna rohkem inimesi, lopsakama taimestiku, maastikukunsti ning hulgaliselt mängu- ja sportimisvõimalusi.

Elamus

Toome kesklinna parkidesse selle, mis sealt puudu on: paigad kohtumiseks ja mõtisklemiseks, kus võib aega veeta ja mängida, elurikkusega tutvuda ning loodusele käed külge panna.

Linna ilmub hulgaliselt uusi taskuparke ning kohalikke taime tutvustavaid peenraid. Linnalaagris meisterdavad lapsed onne, mis jäävad pargikülastajatele edaspidi vabaks kasutamiseks. Kunstitudengite abiga kerkivad Tartu linnaruumi põnevad arhitektuuriteosed. 2023. aastal toimuvas biodisaini töötoas rajatakse linna parkidesse viis objekti, mis täiendavad keskkonda elupaikadega ning toimivad ühtlasi skulptuuride ja välimööblina.

Värskusesüsti saab ka kõik muu, mis teeb pargist pargi: liikumis- ja tegevusruum, funktsionaalne taristu ja ruumikunst. Uuele lopsakusele äratatud looduskeskkond on üks osa parkide liigirikkusest ja mitmekesisusest. Kesklinna pargid muutuvad maastikulaboriks, mille põhjal tehtud järeldused saavad eeskujuks ja juhendiks ka teistele linnadele. Samuti valmib juhend tartlastele elurikkuse loomiseks ja toetamiseks kodus ja aias.

Kultuuripealinna aastal avatakse Kaarsillal ka projekti kokku võttev näitus.

Mõju

Elurikkuse kadu on probleem igal pool ja teadmine, kuidas seda linnadesse tagasi tuua, on väga väärtuslik. Projekti tulemusena saame elurikkuse tõstmise teadmisi jagada ka teistega. Hea linnaruumikogemus võimendab kultuuripealinna-elamust ning sõnum viiakse siit endaga kaasa nii lähedale kui kaugele. Ka tartlased õpivad oma kodulinna loodust paremini tundma ja märkama.