Liigu otse sisu juurde

Ugala teatri ja Valmiera draamateatri ühislavastus “Cosmopolitan”

70 aastat piireületavat loomesõprust saab väärikalt tähistatud! Ugala teatri ja Valmiera Draamateatri koostöös valmiv lavastus rõõmustab nii Eesti kui Läti kultuurihuvilisi ning toob vanad sõbrad üksteisele lähemale.

Lugu

Ugala teatri ja Valmiera Draamateatri (VDT) sõpruse juured viivad 1953. aastasse, mil Valmiera esimest korda Ugalat külastas. Sõpruse 70. sünnipäeva tähistamiseks ühendatakse kahe teatrilinna loomejõud suhete soojendamiseks ja mõlemapoolseks kultuuriarenguks. Ühistöös valmiva lavastuse keskmes on kahe eri rahvusest noore armastus, tänapäeva tehnoloogiad ja palju furoori tekitavad AI-robotid ja nende kiire areng. See on lugu sellest, kui oluline on teada, kuhu ulatuvad sinu juured.

Elamus

Väärtustame ja hoiame 70 aastat kestnud sõprust ning toome selle auks lavale värske teatritüki Eesti ja Läti noorte armastusest, mis sunnib mõlema poole perekonnad üksteisega suhtlema!

Lavastus esietendub 2024. aastal ning kahe riigi teatrisõpradeni jõuab kokku 10 etendust. Kaasa teevad nii Valmiera Draamateatri kui Ugala teatri näitlejad kui ka mõlema riigi kunstnikud.

Etendust täiendavad harivad ja meelelahutuslikud pilootprojektid olulistel teemadel, mis suuremal või vähemal määral käivad käsikäes ka teatriga. Taskuhäälingutes ja vestlusringides räägitakse vaimsest tervisest ning selle hoidmisest kultuuris ja kultuuri abiga, keskkonnahoidlikkusest teatris ja teatri abil, noorte kaasatusest kultuuri ning põlvkondadevahelisest kultuuri mõtestamisest ja edasi kandmisest. Teatrite koostöö oluline eesmärk on ka erinevate kultuuriruumide ja rahvaste integreerimine: tutvustame Eesti inimestele Läti inimesi, teatrit ja kultuuri ning vastupidi!

Mõju

Seome kahe riigi kultuuriruume, avardame kunstnike silmaringi ja vastastikuseid arenguvõimalusi. Koostööprojekt pakub mõlemale teatrile väärtusliku võimaluse olla kaasatud Euroopa kultuuridialoogi ning tõsta teadlikkust teatrite kui kultuurikandjate rollist. Pilootprojektidega tõstame ka Eesti kultuuri- ja teatrihariduse taset.

  • Lavastaja: Andres Noormets (EE)
  • Dramaturg: Ott Kilusk (EE)
  • Kunstnik: Valters Kristbergs (LV)
  • Kostüümikunstnikud: Maarja Viiding (EE) ja Ilze Vitolinja (LV)
  • Ugala teatri juht: Garmen Tabor
  • Valmiera Draamateatri juht: Evita Sniedze
  • Projektijuht: Elena Koit
  • Ugala teatri näitlejad: Terje Pennie, Aarne Soro, Martin Mill, Alden Kirss ja Oleg Titov
  • Valmiera Draamateatri näitlejad: Ieva Puke, Klinta Reinholde, Januss Johansons, Krišjanis Salminš, Eduards Johansons
Ugala teatrihoone.