Liigu otse sisu juurde

Äratundmishetkede maja

Äratundmishetked on lähedal!

Lugu

Kujutle, et rändad läbi maja – või hoopis läbi aja? Igal trepimademel, igas nurgas või järgmises toas taaselustuvad mälupildid ja kostuvad jutukatked. Mõni neist on tsitaat, mida tead une pealt, mõnest saab uus lemmik. Mõni meenutab meeldivat teatrielamust aastate tagant, aga tekitab nüüd hoopis uusi mõtteseoseid. Eesti näitekirjandus avab sulle ukse: astu sisse!

Elamus

2.-7. septembrini täitub Tartu Saksa Kultuuri Instituut (Kastani 1) läbinisti Eesti näitekirjandusega – keldrist pööninguni! Kodu- ja välismaine publik saab siinse dramaturgiaga süvitsi tutvust teha interaktiivsel näitusel ning temaatilistel kohtumistel. Ürituse haripunktiks on näidendite lugemise maraton (5.-6. septembril), mille käigus kantakse kümnes plokis ette 30 Eesti näidendit läbi aja.

Igas plokis loetakse ette katkendid kolmest eri ajastu näidendist. Nii leitakse läbivaid niite ning eesti näitekirjandusele iseomaseid tunnusjooni, mis tekitavad äratundmisrõõmu, ent paljastavad ka täiesti uusi ja seni avastamata narratiive Eesti teatriloos.

Näidendid valivad dramaturgid Anne-Ly Sova (Endla Teater) ja Sven Karja (Teater Vanemuine) ning iga ploki lavastab erinev lavastaja Eestist või välismaalt. Kõiki maratoni osi saadab eristuv video-, valgus- ja helikujundus, mis rõhutab konkreetsete näidendite omapära. Kuivõrd sündmus võiks jõuda ka välismaise publikuni, saavad kõik loetavad katkendid tõlgitud ka inglise keelde.

Terve nädala vältel on majas avatud Eesti Teatri Agentuuri ja kunstnik Illimar Vihmari koostöös valminud interaktiivne näitus, mis peegeldab autoriks kasvamise teekonda ning otsib muu hulgas vastust igavesele küsimusele, kust tuleb inspiratsioon. Lisaks eksponaatidele leiab näituselt hüpikraamatukogu, kust saab laenutada Tartu Linnaraamatukogu varamusse kuuluvaid näidendeid.

Äratundmishetkede Maja eestvedajaks on Eesti Teatri Agentuur – Eesti etenduskunstide valdkonna arendus- ja kompetentsikeskus, kelle ülesandeks on muu hulgas siinse näitekirjanduse edendamine ja rahvusvahelisele publikule tutvustamine. Nii antakse sündmusel tähelepanu saanud näidendivaramule hoogu ka pärast maratoni lõppu, jagades ingliskeelseid tõlkeid välisteatrite, -dramaturgide ja -lavastajatega.

Sündmus kuulub DRAAMA festivali ametlikku programmi ning Tartu Saksa Kultuuri Instituudis tegutsevad ka festivali staap ja klubi.

Mõju

Eesti näitekirjanduse rohkem ja vähem tuntud teosed jõuavad laiema publikuni läbi erinevate üritusformaatide, mis ärgitavad külastajaid ka ise teemasse sügavamalt kaevuma.