Skip to main content

Aigu Om!

Mets, muusika ja sõna liidavad kokku kaks kauget kultuuri - Eesti ja Jaapani - ning innustavad külalisi nautima aeglasemat ja looduslähedasemat elu.

Lugu

Aigu Om! on Rõuge vallas toimuv muusika- ja sõnasündmus, mille arvukaid ettevõtmisi ühendavateks väärtusteks on rikas pärimuskultuur, kohalikud inimesed ja lood ning unikaalne Võrumaa loodus.

Festivali eriaastal on fookuses kaks kauget, ent sarnast kultuuriruumi, kus on säilinud tihe side loodusega – Eesti ja Jaapan. Antsla ja Võru vallas kohtuvad kahe kultuuri tipptegijad, kelle tegevus ja looming on seotud metsaga. Külastajateni jõuavad kahe riigi kultuuripärlid metsakümblusest suitsusaunani. Sündmuse üheks kulminatsiooniks on Jaapani-Eesti koostöös sündinud heliteose esmaettekanne.

Elamus

2024. aasta juulis ootavad külastajaid Võrumaa erinevates valdades kontserdid, metsa- ja kultuuriretked, kohtumised, arhailine kuuritsapüük, välikino ning rahvameditsiini ja toidukultuuri töötoad, mille ühiseks nimetajaks on mets.

METS

Kolme päeva jooksul toimuvad retked ja arutelud keerlevad traditsioonilise ja tänapäevase metsatunnetuse ümber. Jaapani dendroloogiat populariseeriva Yutaka Miura ja metsakümbluse spetsialistide mõtisklusi vahendavad eesti mõtlejad ja kunstnikud. Skulptor Uku Sepsivart esindab metsakunsti uusimaid trende. Külastatakse ka märgilisi põlispuid ehk ristipuid.

MUUSIKA

Kontsert-produktsioon “Mõts/Mori” sünnib Mari Kalkuni ja Jaapani produtsendi Ryota Nozaki ning jaapani muusikute koostöös. Festivalile eelneval nädalal valmistatakse ette muusikateos, mis jõuab publikuni ekslusiivsetel kontsertõhtutel Viitina kõrtsi küünis. Kaasa löövad kogukonna lapsed.

Mõju

“Aigu Om! 2024” toob kokku inimesed, kes hindavad looduskeskkonda, pärimuskultuuri ning loodushoidu. Näitame, et ka kõige kaugemate kultuuriruumidega võib meil olla palju ühist ning keskkonnasäästlik eluviis on oluline geograafilisest asukohast sõltumata. Jaapani meediapartneri vahendusel jõuab metsahõnguline kultuuriplahvatus ka sealsete huvilisteni.