Liigu otse sisu juurde

Aigu Om!

Mets, muusika ja sõna liidavad kokku kaks kauget kultuuri - Eesti ja Jaapani - ning innustavad külalisi nautima aeglasemat ja looduslähedasemat elu.

Lugu

Aigu Om! tähendab – aega on, võta aega! See võrokeste tunnuslauseks kujunenud ütlus ei tähenda mitte üksnes passiivset molutamist, vaid veelgi enam mõtestatumat tegutsemist ja päris kohalolu, hetkes viibimise kunsti. Võrumaal toimuva muusika- ja sõnasündmuse Aigu Om! õpitoad, mõtõlused, kontserdid,  loodusretked ja näitused pakuvad võimalust õppida ja süveneda, kuulata ja kogeda ning võtta endale AEGA.

2024. aastal toimub Aigu Om! Jaapani eri. Festivali keskmes on kaks kauget, ent tunnetuslikult sarnast kultuuriruumi, kus on säilinud iidne side loodusega – Eesti ja Jaapan. Külla tulevad töökad ja samas looduslembesed jaapanlased, kellega koos otsitakse salapäraseid seoseid Eesti ja Jaapani vahel ning viise, kuidas eri kultuurides end maandada ning looduslähedasemat elu kogeda. Nii jõuavad 2024. aastal Aigu Om-ile metsatundjad, muusikud ja produtsendid Jaapanist. Nautida saab kahe riigi tõelisi kultuuripärleid metsa mõtestamise praktikatest suitsusaunani ning uudistada kahe kultuuriruumi esindajate ühist loomingut. Sündmuse üheks kulminatsiooniks on Jaapani-Eesti koostöös sündinud heliteose esmaettekanne.

Elamus

2024. aasta juulis ootavad külastajaid Võrumaa erinevates valdades kontserdid, metsa- ja kultuuriretked, kohtumised, välikino, oma silmaga saab näha arhailist kuuritsapüüki ning täiendada teadmisi rahvameditsiini ja toidukultuuri õpitubades, mille ühiseks nimetajaks on mets.

Aigu Om! peategelaseks on kohalik loodus ja inimesed – siin ei ole festivalidele omaseid suuri lavasid ja eraldatud alasid, vaid kõik sündmused toimuvad Võrumaa metsades ja järvede ääres, koduhoovides, külades ja külakeskustes, kesk kohalikku ehedat elu. Kindla peale pole taolist Eesti-Jaapani kultuuri kohtumist metsade vahel varem toimunud!

METS

Aigu Om! metsapäeval toimuvad retked ja arutelud keerlevad traditsioonilise ja tänapäevase metsatunnetuse ümber. Populaarse Jaapani loodusretkejuhi Yutaka Miura ja iidse erakmunga praktikaga tegeleva kunstniku Daizaburo Sakamoto vestlusi vahendavad eesti mõtlejad kirjanik Valdur Mikita ning japanoloog Alari Allik. Eesti kunstnik Uku Sepsivart teeb ülevaate ulukitele Pähni metsa üles pandud soolaskulptuurist „Autoportree metsloomadega“, mille ajas muutumist on dokumenteeritud 2023. aasta suvest alates. Võtame aega, et panna kokku üks õige saunaviht, vurritada pisut metsamett ja kuulata taikotrumme metsa kõlakodades. Metsapäeva kannab öösse Elektriteatri välikino, kus linastub „Minu naaber Totoro“ – animatsiooni klassikasse kuuluv koguperefilm Hayao Miyazakilt.

MUUSIKA

Erilistel kontsertõhtutel hubases Aigu Om küünis Viitinas tuleb esmakordselt ettekandele jaapani-eesti koostöös sündinud heliteos “Mõts/Mori”. Kontsertkava on loodud muusik Mari Kalkuni, tšellist Kotaro Saito ja elektrikitarrist Arata Inoue ning muusikaprodutsent Ryota Nozaki koostöös.  “Mõts/Mori” meditatiivsed kõlamaastikud lennutavad kuulaja teise reaalsusesse, kus kohtuvad eesti luule ja jaapani maailmatunnetus. Selles muusikas on peidus see, millest tänapäeva maailmas enim puudust tuntakse – aeg. Kulgevates žanriülestes helirännakutes saavad kokku maa ja linn, loodus ja inimene, kannel ja elektrikitarr. Muusikat toetab visuaalia ning valgus, kaasa löövad kogukonna lapsed.

Lisaks toimuvad festivali jooksul säravate Rõugega seotud muusikute ülesastumised külakeskustes ning saab lähedalt kogeda Jaapani taiko-trummide mängu.

Mõju

“Aigu Om! 2024” toob kokku inimesed, kes hindavad looduskeskkonda, pärimuskultuuri ning loodushoidu. Näitame, et ka kõige kaugemate kultuuriruumidega võib meil olla palju ühist ning keskkonnasäästlik eluviis on oluline geograafilisest asukohast sõltumata. Jaapani partnerite abiga jõuab metsahõnguline kultuuriplahvatus ja “aigu om” filosoofia ka sealsete huvilisteni.