Liigu otse sisu juurde
18. mai - 30. sept.

Toomemäe taasavamine: installatsioon “Elupäästja”

18:00

Tartu linn | Toomemägi

  • kogukond
  • näitus/muuseum
  • muu
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

Toomemäe taasavamine: "Elupäästja" installatsioon kuulub Tartu 2024 põhiprogrammi. Kuni 30. september 2024

Muuseumimööl, 18. mail avati Toomemäel installatsioon „Elupäästja“, mis jääb avatuks 30. septembrini 2024.

„Elupäästja“ projekti kunstnik on digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutsev Valdek Laur, keda kõnetavad teaduskommunikatsioon ning maailma keerukad paradoksid. Tema meeskonda kuulusid veel metallikunstnik Fred Truus ja muusik Silver Sepp. Nendega koos on geenimuusika mängimise instrumendid ka meisterdatud.

„Elupäästja“ on Toomemäe väliruumi teos, mis tutvustab geneetika erinevaid tahke. Installatsiooni eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Teema tutvustamiseks paigutas kunstnik Valdek Laur Toomemäele neli erinevat pilli, mis kõik mängivad nelja nooti. Iga noot tähistab üht DNA aminohapet. Iga pilli juurde kuulub lühike noodijupp, mis tähistab mõnd DNA kombinatsiooni ja mida on värve järgides kerge mängida. Lisaks füüsiliselt Toomemäel paiknevatele geenipillidele saab instrumendi juures oleva QR-koodi abil kuulata ka, kuidas on sedasama geneetilist meloodiat tõlgendanud digitaalsed süntesaatorid. Kunstiteost tutvustav avastend asub Toomemäel Tartu toomkiriku tornide juures, geenimuusika instrumendid on paigutatud eri paikadesse: Musumäe jalamile, K. J. Petersoni ja K. E. v. Baeri monumentide lähedale ning Rotundi juurde.

Installatsiooni mänguline lahendus valmis tänu eelprojektile, mis kaasas Tartu Kivilinna kooli õpilasi. Koostööd tehti Tartu Ülikooli muuseumi 2023. aasta aprillis korraldatud projektinädala raames, mil Tartu Kivilinna kooli õpilased käisid Tartu Ülikooli Eesti geenivaramus ja Tartu Ülikooli muuseumis teadmisi kogumas. Koostöös Valdek Lauriga lõid õpilased teadust ja kunsti ühendavaid fantaasiaprojekte, mida eksponeeriti 2023. aasta suvel Tartu Ülikooli muuseumi ajutiste näituste saalis.

„Elupäästja“ installatsioon on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil.

Projekti on toetanud Eesti Teadusagentuur.

Keeled

  • EST
  • ENG
  • RUS

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav liikumispuudega inimestele
  • väikelapsega pere sõbralik

Korraldaja

TÜ muuseum

Asukoht

Toomemägi, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki