Liigu otse sisu juurde
28. jaan. - 3. veebr.

Taliteed Ahunapalus

12:00 - 18:00

Kastre vald | Ahunapalu

  • kirjandus
  • kogukond
  • näitus/muuseum
  • muu
5 - 40 €

Piletid planeeritud matkadele ja nädala erisündmustele müügil eraldi

Info

Taliteed Emajõe-Suursoos viib erilise looduselamuse otsija külmunud sooteedele tajuma pärand- ja helimaastikke kolmes eri paigas: Varnjas, Ahunapalus ja Emajõe-Suursoo keskuses. Kolme nädala jooksul toimuvad matkad, filmiõhtud, kohtumised ajaloolaste ja kirjanikega, kontserdid ja näituseprogramm. Talv on tulekul - on aeg teele asuda Taliteede festivalile!

Kogu maailmas unikaalne ajalooliste taliteede võrgustik, mis peidab end Emajõe-Suursoos, juhatab erakordsele ajarännakule. Muistsel ajal ühendasid külmunud soos tekkinud hooajalised taliteed eraldatud kogukondi ja lühendasid vahemaid. Tänapäeval kasutavad neid ainulaadseid säilinud taliteid enamasti metsloomad, inimloomad satuvad sinna harva.

Kolme Emajõe-Suursooga piirneva valla koostöös sündival Taliteede festivalil tähistatakse teede kultuuriloolist tähtsust eriilmelise sündmustega 21. jaanuarist kuni 10. veebruarini 2024.

Ütlen talitee ja sina küsid, mis see on? Talitee on täna vaid kummaline üle soo jooksev joon kaardil, kuhu inimene niisama ei satu, sest maa on märg ja midagi teha seal ka pole.
Kuid vanasti olid taliteed, mis viisid üle järvede, soode, rabade. Ikka selleks, et saaks kiiremini ja lihtsamalt kas koju, kellelegi külla või turule.
Nagu kunagi reed üle külmunud soo liigub festival nädala kaupa ühest Emajõe-Suursoo erilisest punktist teise. Jaanuari lõpus kihutatakse jääautode karakatitsatega Peipsi järve peal ja hingatakse karget talvist õhku täiskuuöösöömingul Varnjas. Veebruari alguses toimuvad kultuuriajaloolised ning kirjanduslikud rabarännakud salapärases maailma otsas Ahunapalus. Festival lõppeb Emajõe-Suursoo keskuses maagilise öise kontserdiga ja dokumentaalfilmirogrammiga.
Vali ise, kas matkad vanal taliteel suuskade, tõukekelkude või räätsadega. Uudista endiseid kombeid metsa püstitatud näitusel, helirännakutel, dokumentaalfilmides ja loengutel.

Ahunapalu programm keskendub taliteede kasutamise kultuuripärandile ning sealsetele maagilistele looduskeskkondadele. Nädalakava täpsustumas!
Taliteed Varnjas: 21.01-27.01.2024
Taliteed Ahunapalus: 28.01-03.02.2024
Taliteed Emajõe-Suursoo keskuses: 04.02-10.02.2024

Tule meiega Emajõe-Suursoo taliteedele!

Luunja, Kastre ja Peipsiääre valla koostööprojekt on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast ja Leader tegevusgruppide toel toimuvast Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammist.
Korraldajad jätavad endale õiguse teha programmis muudatusi.
Taliteede Festivali Ahunapalus korraldab Kastre vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakond koos valla allasutustega.

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav liikumispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav nägemispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav kuulmispuudega inimestele

Korraldaja

Kastre vald

Asukoht

Ahunapalu, Kastre vald, Tartu maakond

Vaata veel

Vaata kõiki