Liigu otse sisu juurde
12. mai - 1. sept.

Kuko kuubis – kunstnik Karel Koplimets TÜ observatooriumis Tõraveres

09:00 - 23:00

Nõo vald | TÜ observatoorium Tõraveres

  • näitus/muuseum
  • muu
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

"Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides" esitleb: Karel Koplimetsa kohaspetsiifiline ruuminstallatsioon Tartu Ülikooli observatooriumis Tõraveres

Eesti oma kosmosekeskus ja legendaarne teadlaste kogukond – see on Tartu Ülikooli observatoorium Tõraveres! Valminud aastal 1964, on see koht paeluv kombinatsioon tipptasemel teadustööst keset rohelust ning argipilgule salapärasena näivast infrastruktuurist – peamajale lisaks mitmed teleskoobi-tornid ning objektid maastikus. Nende vahel ringi jalutades satub külastaja juba iseenesest kummastavasse keskkonda ning sel suvel on võimalus ka ühte nendest tornidest lähemalt uurima minna.

Kunstnik Karel Koplimets viibis aastal 2023 observatooriumis residentuuris, vestles seal töötavate teadlastega ning tutvus igapäevaeluga tolles teadus-”linnakus”. Nendest muljetest ja kogemustest kasvas välja kohaspetsiifiline ruumiinstallatsioon, mis hõlmab ühe terve teleskoobitorni. Suveks 2024 saab sellest aga üks teine ruum – koht võib ju jätkuvalt olla Tõravere, kuid aeg saab olema painutatud tulevikku. Üks teemasid, mis teadlastega vesteldes pidevalt esile kerkis, oli kliimamuutuste mõju tajumise keerukus argitasandil. Uuringud näitavad selgelt meie planeedi ebasoovitavat kurssi, isegi poliitikud on hakanud sellest rohkem rääkima, kuid ega meil siin Eestis ei ole ju sagenenud orkaane, talved on kenasti külmad ning need mõned suvised +35 kraadiga päevad elab ka üle… Koplimets võtab aga kogutud andmed ning mudeldab nende põhjal ühe võimaliku situatsiooni tulevikuks. Torni ust koodiga avades satub külastaja ruumi, kust selle asunikud on lahkunud, aga miks-kuhu-kuidas jääb külastaja nuputada, toetudes sellele, kuidas kunstnik ruumi on loonud. Milline võiks olla see ellujäämise kunst, mida vahepeal vaja on läinud?

*****

Projekt “Kuko kuubis” on välja kasvanud algatusest “Kunstnikud kogudes (Kuko)“, mis on lõiminud kaasaegset kunsti ja pärandit alates aastast 2018. EV100 kunstiprogrammi osana alguse saanud projekt on praeguseks loonud 15 sellist dialoogi kunstnike ja väikemuuseumite vahel üle Eesti, mis on päädinud eriilmeliste näituste ja sündmustega, loonud uusi kontakte ning hoogustatud arutelu pärandi tõlgendamise ning regionaalse kunstielu osas. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 jaoks laiendati aga formaati ning kunstnikud suunati residentuuridesse ja kohaspetsiifiliselt sekkuma ühiskonnaelu sõlmpunktidesse väljaspool seni projekti keskmes olnud muuseumide ringi.

„Kuko kuubis“ projekt kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi ning selles osalevad lisaks TÜ Tartu Observatooriumile Tõraveres ja Karel Koplimetsale veel kolm paarikut – Sihtasutus Järvselja Õppe- ja Katsemetskond Kastre vallas (kunstnik Uku Sepsivart), jõelaev Lonny Ahja jõe paisul Taevaskojas (kunstnikud Sigrid Viir ja Līga Spunde) ning Räpina pabervabrik (kunstnik Ingrid Allik, koos kolleegidega Eestist ja Soomest).

Kuko kuraatorid-projektijuhid on Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu, toetab Kulka.

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse

Korraldaja

Kuko kuubis – kunstnikud kogudes, kogukondades ja kollektiivides

Asukoht

Observatooriumi 1, Tõravere, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki