Liigu otse sisu juurde
L 15. juuni

Fenno-Ugria seminar “Soome-ugri rahvaste saatus: selle mõtestamine kultuuris ja poliitilises reaalsuses”

15:00 - 18:00

Tartu linn | Eesti Rahva Muuseum

  • põhiprogramm
  • tartu 2024
  • muu
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

Fenno-Ugria seminar "Soome-ugri rahvaste saatus: selle mõtestamine kultuuris ja poliitilises reaalsuses”

15. juunil kell 15–18 leiab Tartus Eesti Rahva Muuseumi Ilmari Mannineni auditooriumis aset Fenno-Ugria Asutuse korraldatud seminar, mille ettekannetes meenutatakse tähtsamaid sündmusi ja suundi 1960–1980ndate soome-ugri kultuuride tundmaõppimise ja mõtestamise loos ning tuuakse esile hõimurahvaste aktuaalsed probleemid ja tulevikuväljavaated. Esinevad Venemaa poliitilise olukorra asjatundja, antropoloog Aimar Ventsel, Fenno-Ugria nõunik Jaak Prozes, Fenno-Ugria juhatuse liikmed: keeleteadlane Tõnu Seilenthal, folklorist Madis Arukask, Udmurdi ühingu Ošmes juhatuse liige Elena Kirt ja teised.

Seminari fookus on muu hulgas Venemaa agressioonil Ukrainas ning sellel, kuidas sõda mõjutab soome-ugri kogukondi nii Venemaal kui Eestis. Putini režiim on mobiliseerinud peamiselt Venemaa maapiirkondade inimesi ja see on mõjutanud niigi kahanevaid ja identiteedikriisis ning venestuvaid vähemusrahvuste kogukondi, ka soome-ugrilasi. Soome-ugri rahvad loobuvad oma keelest ja kultuurist ning nende arv väheneb. Paljud vähemusrahvaste kogukonnad on võtnud sõjas ametlikult Putinit toetava seisukoha ning näib, et ei ole huvitatud suuremast rahvuslikust autonoomiast või omariiklusest.

Seminar seostub Tartu 2024 peateemaga Ellujäämise Kunstid ja on planeeritud samale päevale Veljo Tormise muusikalavastuse “Unustatud rahvad” ettekandega Tartus Eesti Rahva Muuseumis. “Unustatud rahvad” on sündinud Eestis 20.sajandi teisel poolel soome-ugri kultuuride mõtestamise kõrgajal. Keeleteadlased nagu Paul Ariste ning kultuuritegelased: tollal filmitegijana tegutsenud Lennart Meri, Kaljo Põllu, Veljo Tormis jt lõid 1960ndatel ja 1970ndatel konteksti, mis mõjutas oluliselt soome-ugri rahvaste uurimist ja nende saatusele tähenduse otsimist kunstiliste vahenditega. Samuti suurendas see fennougristika populaarsust akadeemilises plaanis.

Seminar on tasuta.

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-tartulinn

Keeled

  • EST

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav liikumispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav nägemispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav kuulmispuudega inimestele

Korraldaja

Fenno-Ugria Asutus

Asukoht

Muuseumi tee 2, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Kõik toimumisajad

Vaata veel

Vaata kõiki