Skip to main content

Sisevete Festival 2024

11 päeva ja 600 kilomeetrit mööda maalilisi veeteid: Suurjärvistu laevafestival viib nii kohalikud kui kaugemad külalised retkele vähetuntud, kuid põnevasse veteilma.

Lugu

Emajõgi ühendab Võrtsjärve ja Peipsit, moodustades Eesti Suurjärvistu kesksadamaga Tartus. Oma 600 km laevateega ning loodusliku ja kultuurilise mitmekesisusega on see nagu lihvimata teemant. Elamusterohke avastusretk näitab Suurjärvistut tema täies hiilguses!

Siinse laevanduse ajalugu eesotsas unikaalse laevatüübi – Emajõe-Peipsi lodjaga on väga omanäoline. Suurjärvistu kallastel elavad kõrvuti eestlased, vanausulised, setod ja mulgid, kellest igaüks on jätnud kohalikku kultuuri põneva jälje. Siin on ka palju kaitsealasid, kus saab näha Euroopa võimsaimaid säilinud looduslikke jõeluhti, hiiglaslikke sooalasid ning kauneid liivarandu.

Elamus

Kõik pardale: ees ootab 11-päevane jõe- ja järvereis! Sadamast sadamasse viivad ainulaadsed laevad Eestist ja kaugemalt. Laevastiku pärliteks on lodi Jõmmu, viikingilaev Turm, kalepurjekad Liisu ja Paula ning spetsiaalselt sündmuseks valmiv kahemastiline lodi. Seilajad saavad osa sadamates toimuvast mitmekesisest kultuuri- ja haridusprogrammist nii laevadel kui kaldal.

Vasknarvast algav festivaliretk kulmineerub neljandal päeval Tartu kesklinnas ja lõpeb Räpina sadamas. Nii maad kui vett mööda saabuvad külalised saavad osa kohalikust ja käsitööst. Töötubades tutvustatakse pärandkultuuri, loodust, teadust ja veespordialasid. Igal õhtul muutuvad laevad lavaks, kus etenduvad kaasaegne tsirkus ja purjekino. Õhtutundidel saab keerutada tantsu kohaliku pärimusmuusika töötluste saatel. Milline melu!

Mõju

Liidame järvistuga seotud 13 omavalitsust, ettevõtjad ja arendusorganisatsoonid ühtseks võrgustikuks ning anname hoogu Suurjärvistu jätkusuutlikule ühisarendusele. Äratame nii kohalikes kui väliskülalistes armastuse Eesti siseveekogude ning neid ümbritseva rikkaliku pärandi vastu.