Liigu otse sisu juurde

Uue-Antsla Maailma mängude päeval saab õppida põnevaid Aasia ja Soome suvemänge

23. juulil Uue-Antslas toimuval Maailma mängude päeval saab õppida Indiast ja Soomest pärit käe all kolme põnevat mängu, mida pikkadel suvepuhkuse päevadel oma seltskonna repertuaari võimalik lisada. Pärast mitmetunnist mängumaratoni saavad kõik osalised keha kinnitada ühisel piknikul.

Sportmäng.
22. juuli Kaidi-Lisa Kivisalu

Uue-Antsla rahvamajas toimuval üritusel on võimalik õppida Aasiast pärit mänge lagori ja kho-kho ning Soomest alguse saanud mölkky’t, mida tulevad tutvustama mängude päritoluriikidest pärit, hetkel Eestis elavad Tarun ja Sanni. Kõik mängud on füüsilise nõudlikkuse osas varieeruvad, pakkudes igas vanuses huvilistele midagi.
 
Lagori on vana india rahvamäng, kus üks meeskond püüab ehitada kividest torni, vastasmeeskond aga püüab seda takistada, sealt ka mängu rahvapärane nimetus “seitse kivi”. Lagori mängimisel on võtmesõnadeks silma ja käe koordinatsioon ja oskus meeskonnaga koostööd teha. Kho-kho nõuab rohkem jooksmist ja vastupidavust – seda iidsest lahingutaktikast alguse saanud mängu võib kirjeldada kui strateegilist põgenemis- ja tagaajamismängu, milles on olulised nii isiklikud võimed, kui ka meeskonnatöö. Tänapäeval on kho-kho paljudes Lõuna-Aasia riikides ametlik spordiala ja kho-kho võistlused tõmbavad staadionitele suuri publikumasse mängijatele kaasa elama.
 
Soomest pärit, individuaalne viskamismäng Mölkky on pärast tooteks saamist samuti levimas üle riigipiiride võisteldes Pariisi parkides petankiga ning kogudes populaarsust ka USA-s, kus mängu auesindajaks on endine USA suursaadik Soomes, Bruce Oreck.

Kultuurikümblus läbi mängu

Kho-kho ja lagori mänge õpetab Tartus doktorikraadi omandav, Indiast Punjabist pärit IT-teadlane Tarun Khajuria, kes on nende mängude peal ise üles kasvanud. Juba 4. aastat Eestis elav Tarun tegeleb Tartu ülikoolis masinõppe ja neuroloogia teemadega.

Tema mäletused lapsepõlves lagori mängimisest võivad paljudele kõlada tuttavana: kuna mängiti tänaval, siis oli alati oht, et pall lendab „kurja naabrionu“ aeda ja tema käest juba palli tagasi ei saa. Kadunud pall tähendas aga keerulisi läbirääkimis vanematega uue ostmise osas.

Samuti Eestis tudeeriv soome mükoloogiadoktorant Sanni Färkkilä tutvustab aga oma kodulinnas Lahtis 25 aastat tagasi loodud täpsusviskemängu Mölkky’t. Tegu on sajanditevanuse Karjala viskemängu kykkää kaasaegse versiooniga, mis on eduka kultuuritootena levinud isegi Põhja-Ameerikasse ja Jaapanisse ning inspireerinud ka mitmeid kopeeritud tooteid. Sanni jaoks on tegu nostalgilise momendiga, sest tal pole juba aastaid saanud oma lapsepõlvemängu mängida.
 
Pärast mänge on kõigil registreerujatel võimalik osa võtta piknikust, kus pakutakse suupisteid. Kell 14 algav üritus on tasuta, kuid eeldab eelnevat registreerimist, mida saab teha kas siin, ürituse Facebooki lehel või telefoninumbril +372 5132 891.

Mängude päeva korraldab Maailma Maaliin ja sündmus on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.