Teekond tuleviku Euroopa kultuuripealinna: Bodø 2024
Pärast Bergenit ja Stavangerit on Bodø Norra kolmas Euroopa kultuuripealinn, kandes tiitlit 2024. aastal nagu Tartu. ECOC News korraldas intervjuu Bodø 2024 programmikoordinaatori Henrik Sand Dagfinrudiga, et saada teada, miks nad otsustasid kandideerida Euroopa kultuuripealinna tiitlile ja mida soovivad meie Norra kolleegid võidetud tiitliga saavutada.
Põhjapolaarjoonel asuvas Bodøs, Norlandi maakonna keskuses, elab üle 52 000 elaniku. Norlandi piirkonna metsiku looduse, kõrgete mägede ja sügavate fjordide vahel tärkavad elujõulised linnad ja külad. Samuti hõlmab piirkond endas Saamide territooriumi, mis ulatub Norrast Venemaani.
Bodøle tiitli võitnud kandidatuuriraaamat kannab pealkirja ARTICulation, mis on tuletatud sõnadest „arctic“ (arktika), „art“ (kunst), „culture“ (kunst) ja „communication“ (kommunikatsioon). Bodø kolm programmiliini on „The Art Of Nature”, “Fish And Ships” ja “Transition”.
Miks otsustas teie linn kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks?
Henrik Sand Dagfinrud: Meile meeldib inimesi kokku viia. Peame oma arktilisel maastikul toetama piirideta koostööd. Kultuur on ainulaadne keskkond identiteedi, kuuluvustunde ja kriitilise mõtlemise kasvatamiseks. Meie soov on luua kohtumispaiku, mis oleks atraktiivsed kogu Euroopa kunstnikele ja kultuurikorraldajatele, et saaksime neilt õppida ja et nemad viiksid endaga Bodø ja Nordlandi parimad küljed koju tagasi. Euroopa kultuuripealinna tiitel aitab meil seda saavutada.
Milliseid muudatusi on oodata kohalike kogukondade jaoks?
Henrik Sand Dagfinrud: Meie peamine strateegiline eesmärk on muuta Nordlandi kuvandit. Seetõttu on üks meie põhiteemadest üleminek („transition“). Muutus Külma sõja sihtmärgist lahedaks Euroopa kultuurikeskuseks. Lihtsustatult öeldes me tahame, et Bodø ja Nordland muutuksid atraktiivsemaks ja põnevamaks kohaks, mida külastada, kus õppida, töötada ja elada.
Mis on teie kultuuriprogrammi kolm märksõna?
Henrik Sand Dagfinrud: Noored, jätkusuutlikkus ja sõnavabadus.
Millised on peamised kodanike kaasamise tegevused?
Henrik Sand Dagfinrud: Kodanike kaasamine on meie tegevuste keskmes. Meie projekti jätkusuutlikkuse tagamiseks on oluline, et kohalikud inimesed oleksid kaasatud kogu tee. Nii elab kõik, mida oleme üles ehitanud 2024. aastaks, peale tiitliaastat. Bodø 2024 on seotud ka suure linna arendusprojektiga (New City New Airport), kus kogukonna kaasamine on ülioluline. Samuti pöörame suurt tähelepanu teavitustegevusele ja valdkonnaülesele koostööle kõikides tegevustes. Me kaasame kohalikud elanikud iga tasandi otsustusprotsessidesse - meil on isegi noortekogu.
Mida soovid, et alles jääks peale tiitliaastat?
Henrik Sand Dagfinrud: Oh, nii palju! Paljud projektid, mida me praegu alustame, elavad ka pärast 2024. aastat. Osa taristust, nagu lennujaamade varjualused, mille kavatseme ümber kujundada loovkeskuseks, jääb alles. Samuti loodame, et oleme tekitanud uue huvi saami kultuuri vastu. Kuid peale selle loodame, et oleme saanud uue energia, õppinud uutest kogemustest, loonud võrgustikke, näinud uusi võimalusi. Bodø 2024 lugu on alles algamas. Loodame, et meie staatus Euroopa kultuuripealinnana annab meile uue enesekindluse, uued unistused ja uut optimismi tulevikuks.
Loe täispikkuses inglise keelset artiklit ECOC News kodulehel.