Kommenteeri

Teekond tuleviku Euroopa kultuuripealinna: Bad Ischl – Salzkammergut 2024

Pärast Grazi ja Linzi on Bad Ischl - Salzkammergut Austria kolmas Euroopa kultuuripealinn ja kannab sarnaselt Tartule tiitlit 2024. aastal. ECOC News korraldas intervjuu Austria tiimiga, et saada teada, miks nad otsustasid kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks ja mida soovivad meie head kolleegid võidetud tiitliga saavutada. 



Austria kuurortlinn Bad Ischl asub Salzkammerguti regiooni südames Lõuna-Austrias. Bad Ischlil on tugevad sidemed Austria-Ungari Habsburgide monarhiaga. 1849 aastal rajas keiser Franz Joseph linna oma suvepalee, millest sai kogu kuningliku pere suvila. Keiser nimetas paika lausa maapealseks paradiisiks.

Sarnaselt Tartule on Bad Ischl 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn koos kohalike omavalitsustega. Salzkammerguti regioon koosneb 23 omavalitsusest. Loovkontseptsioon, millega kandideeriti kultuuripealinna tiitlile on “Sool ja vesi kui DNA ” (“Salt and Water as DNA”). Loovkontseptsiooniga sooviti vee ja soola väe kaudu ergutada piirkonna kultuurielu ja arendada regiooni jätkusuutlikku turismisektorit.

Peamistele küsimustele vastab kommunikatsioonijuht Christina Jaritsch.

Miks otsustas teie linn kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks?

Bad Ischl - Salzkammergut 2024 on esimene Euroopa kultuuripealinn, mis toimub Alpi piirkonnas. See mõjutas meie kandideerimist tiitlile. Salzkammergut 2024 on tõesti regionaalne projekt, mis ühendab suurt kogu võrdlemisi väikseid omavalitsusi. Regionaalse Euroopa kultuuripealinnana tuleb töötada tasakaalu ja ühenduspunktide leidmisel ning peab looma ühtset vaimu väga mitmekesiste identiteetide keskel.

Milliseid muudatusi on oodata kohalike kogukondade jaoks?

Meie puhul räägime 23 kohalikust omavalitsusest – see on meie kogukond. Tahame rõhutada Euroopa ja ühtsuse tunnet Salzkammerguti piirkonnas. Lisaks ootame positiivseid muutuseid kohaliku kultuurimaastiku enesekindluses ning uute ja seni tundmatute kunstivormide vastuvõtmist kogukonna poolt.

Mis on teie kultuuriprogrammi kolm märksõna?

Meie kultuuriprogrammil on kaks peamist märksõna: sool ja vesi. Mõlemad on elemendid, mis on tugevalt voolinud Salzkammerguti selliseks, nagu me teda praegu teame. Neil on suur ajalooline tähtsus ja nad on kohalikku kultuuri mõjutanud. Seetõttu valisimegi soola ja vee meie programmi motoks. Soolast vaimu on juba praegu tunda, sest kultuurist saab meie uus sool.

Millised on peamised kodanike kaasamise tegevused?

Meie kandidatuuriraamat koostati nii-öelda alt üles. Algusest peale kaasasime kodanikke ja unistasime üheskoos eredast kultuuripiirkonnast. Nüüd hakkame seda unistuste piirkonda ehitama.

Mida soovid, et alles jääks peale tiitliaastat?

Ehedust, soolasust ja veidi krutskeid.

Loe täispikkuses inglise keelset artiklit ECOC News kodulehel.

Lisa kommentaar

Email again: