Kommenteeri

Tartu kesklinna parkides kasvab elurikkus

Uueturu pargis, Poe tänava pargis, Barclay platsil ning jõeäärsete kohvikute ümber võib sel suvehooajal märgata kõrgema rohuga platse, kus niidetakse ülejäänud murupinnast harvemini. Tegemist on ühe osaga "Kureeritud elurikkuse" projektist.

2024. aastal on Tartu Euroopa kultuuripealinn ning linna avalik ruum kogu programmi oluline osa. Kultuuripealinna programmi projekt „Kureeritud elurikkus“ aitab muuta linna mõnusamaks ajaveetmise kohaks, tuues parkidesse nii rikkalikumalt tegevusi kui ka loodust.

Niitmise vähendamine on „Kureeritud elurikkuse“ projekti esimene elurikkust soodustav etapp. Kõrges rohus tärkab rohkem taimeliike ning mitmekesisem keskkond on putukatele, väikestele loomadele ja lindudele parem elupaik. Elurikkuse soodustamine ja edendamine on vajalik selleks, et oleks puhast vett, mulda, õhku ja et looduse hüved oleksid kättesaadavad ka linnas ja igaühele. Kõrge rohuga pargialasid niidetakse uuesti suve lõpus kolletamise ajal.

Projekti eestvedajad Karin Bachmann, Merle Karro-Kalberg ja Anna-Liisa Unt selgitasid, et linnalooduse elurikkus viitab esmapilgul millelegi pisut metsikule ja kontrollimatule ning selleks, et inimesed ja linnaloodus saaksid koos eksisteerida, tuleb mitmekesisust hoolikalt suunata ja korraldada. Selles seisnebki kureerimise mõte.

“Kesklinna parkide haljastuspõhimõtted kujunesid välja sõjajärgsete taastamistööde käigus, kui varemete asemele rajati murupind ja istutati puud. Majadevahelisel ruumil on aga suur potentsiaal olla mõnusaks, mitmekesiseks ja võimalusterohkeks keskkonnaks kõigele, kes ja mis linnas elab, olgu need taimed, loomad või inimesed,“ rääkis Merle Karro-Kalberg.

Elurikaste näidisplatside loomine on osa „Kureeritud elurikkuse“ sissejuhatavatest tegevustest. Suvel viiakse läbi küsitlus, et koguda linlaste ideid parkide tegevusrohkemaks muutmiseks, lisaks valmivad videoloengud linnaloodusest ja elurikkusest. Projektiga osaletakse Tartu 2024 arendusprotsessis ehk kõikide Euroopa kultuuripealinna taotluses esitatud projektide inkubatsioonis. Selle edukalt läbivad projektid jõuavad Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi ning järgmised tegevused viiakse ellu aastatel 2021-2024.

Rohkem infot elurikkuse projekti kohta leiab kodulehelt Tartu2024.ee/elurikkus. Parkidesse on lisaks paigaldatud projekti tutvustavad infotahvlid.

Lisainfo:  Anna-Liisa.Unt@raad.tartu.ee või telefonil 7361239.

Lisa kommentaar

Email again: