Tartu 2024 esimene arendusprotsess lõppes eelarve mooduliga
Projektiarendaja muljed
Kuues moodul, mille teemaks oli eelarve, algas 19. märtsil veebiseminariga. Projekti Toomemäe Taasavamine arendaja Karoliina Kalda sõnul aitab eelarve projekti konteksti asetada. „Tunnen, et õppisin mitmeid projekte – sealhulgas enda oma – nii seminari kui ka projektiosa kirjutamise käigus paremini tundma. Alati on hea kuulda, kuidas teised eelarvele ja kaasrahastuse otsimisele lähenevad, milliste muredega kokku puutuvad ning millised küsimused tekivad,“ rääkis ta, et teiste projektide tegijatega kogemuste vahetamine aitab ka oma projekti paremini läbi mõelda.
Kalda tunnistas, et eelarve koostamine oli pikk ja aeganõudev protsess, millest kõige rohkem tähelepanu nõudis eeltöö. „Vaja oli läbi mõelda, milline info oli puudu ning kust seda leida, ja kuidas luua süsteemne, samas selgelt mõistetav tabel, millest oleks kasu nii endale kui ka teistele projektiga tutvujatele.“
Loomenõukogu tagasiside
Seminarile järgnes Tartu 2024 loomenõukogu, programmiliinide juhtide ja sihtasutuse finantsvaldkonna kogunemine, mille eesmärk oli esitatud töödele ühiselt tagasisidet anda. Loomenõukogu liige Kuldar Leis leidis, et eelarve koostamine sobis aastase arendusprotsessi jooksul käsitletud teemade kokkuvõtteks nagu kirss tordile. „Arendajatel tuli unistused erinevatest tegevustest numbrites ära tõestada. Silma paistis üldine tendents, et turunduseks mõeldud kulud ei olnud piisavas mahus planeeritud. Arvan, et üritustele tähelepanu tõmbamine läheb järjest keerulisemaks ja seda eriti tihedal 2024. aastal. Palgakulud olid samas enamikes projektides pigem ülepaisutatud.“
Tagasisides oli läbivaks teemaks arenguruum kaasrahastuse otsimise puhul ning vähene koostöö väliskülastajate ja -partnerite suunal. See on loomenõukogu liikme sõnul loomulik, kuna eelkõige tuleb sügavuti läbi mõelda kodukamara tegevused. Leis hindas eelarve mõistes väga tugevaks kolmandiku projektidest. Siiski oli taotletav summa kaks korda suurem, kui on võimalik rahastada. Mehe sõnul tuleb taotlejatel teha ennast kas maisemaks või jäävad rasked otsused loomenõukogu õlule.
Finantsvaldkonna kokkuvõte
Arendusprotsessi kuuenda mooduli läbiviimist koordineeris SA Tartu 2024 finantsvaldkonna juht Toomas Peterson. „Oleme arendusprotsessi kuuenda osaga jõudnud etappi, kus varasemates osades kirjeldatud tegevused on vaja rahaliselt ära hinnata, perioodidesse jagada ja vajadusel teha korrektuure kõiges varasemas, kui mõnele mõttele puudub rahaline kate või koht selle taotlemiseks. Nüüd on oluline kõik pisiasjadeni läbi mõelda ja miski ei tohi kahe silma vahele jääda,“ rõhutas ta.
Petersoni sõnul on arendajatel juba suur töö tehtud, kuid päris palju on veel ees. „Oli hulk projekte, millega saaks finantseerimise olemasolul kohe alustada, kuid enamikel on põhjust vaadata kirjutatu kriitilise pilguga üle, hinnata võimekust leida tööjõudu ja muid vahendeid ning teha plaanides vastavaid korrektuure. Loomenõukogu liikme Kuldar Leisi kokkuvõttes on väga hästi välja toodud valdkonnad, millele rohkem tähelepanu pöörata.“
Tartu 2024 esimene kultuuri- ja
haridusprogrammi arendusprotsess viiakse ellu aastatel 2020–2021 ning sellest võtavad
osa projektid, mis esindasid Tartut ja 19 Lõuna-Eesti omavalitsust võidukas
Euroopa kultuuripealinna kandidatuuriraamatus Ellujäämise Kunstid. Projekte
nõustab Tartu 2024 loomenõukogu. Arendusprotsessi edukalt läbinud projektid
jõuavad Euroopa kultuuripealinna ametlikku programmi.