Liigu otse sisu juurde

Selgusid Tartu toomkiriku valgustusprojekti 2. etapis jätkavad valgusdisainerite meeskonnad

Tartu Ülikooli muuseum kuulutas aprilli lõpus välja Tartu Toomkiriku valgustuslahenduse ideekonkursi valgusdisaineritele ja -kunstnikele. Juuni alguses kohtus Tartu toomkiriku valgustusprojekti žürii, et valida välja kolm konkursi 2. etapis jätkavat valgusdisainderite meeskonda.  

Toomkiriku varemed.
21. juuni Kaidi-Lisa Kivisalu


Foto: Kiur Kaasik

Konkursi esimeses voorus osalemiseks oli kandideerijatel vaja esitada oma CV-d ja portfoolio varasemate töödega, mille hulgas pidi olema vähemalt kolm avaliku ruumi valgustuslahendust viimase viie aasta seest. Eelis oli neil, kes olid loonud valguslahendusi ka ajaloolistele hoonetele. Laekus 19 avaldust, mille esitajateks olid valgusdisainerid Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, Islandilt, Šotimaalt, Inglismaalt, Belgiast, Hollandist, Itaaliast, Hispaaniast, Šveitsist ja USAst. Ideekonkursi teises voorus peavad kolm valgusdisainerite ühendust külastama Eestit, et tutvuda Tartu toomkirikuga ja 31. oktoobriks esitama toomkiriku valgustuse kavandi.

Žürii esinaine Mariann Raisma kommenteeris žürii tööd järgmiselt: “Žürii töö tegi keeruliseks asjaolu, et oma portfooliod olid esitanud ligi 20 väga eripalgelist ja kõrge tasemega valgusdisainerit üle Euroopa. Valgusdisainerite ühendus Ensemble paistis silma tundlike disainilahendustega, pidades oluliseks ka jätkusuutlikkuse ja valgusreostuse vähendamise põhimõtteid. Kevan Shaw Lighting Designi töödes on peategelaseks varjude mäng. Varjude abil on hoonetele antud vägagi emotsionaalne kujundus, mis toetab ehitise enda lugu. ITK Lighting koostöös Mihkel Pajuste Studioga paistis silma lennukate ideedega ja mängulisusega. Ootame huviga, milliseid lahendusi nad toomkiriku valgustamiseks välja pakuvad.”  

Žürii valis välja järgmised meeskonnad, mis pääsevad konkursi teise vooru:  

“Usume, et teise vooru kutsutud kollektiivid tagavad kõige paremini valguslahenduse soovitud kunstilise mõõtme ning interpreteerides ajaloolist ja arhitektuurset kihistust pakuvad uudse kontseptuaalse visiooni,” kommenteeris teise vooru jõudnud töid Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kunstiline juht Kati Ilves.

Žürii koosseisu kuulusid Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma (žürii esinaine), Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kunstiline juht Kati Ilves, kunstnik Elo Liiv, Tartu Ülikooli kinnisvaraosakonna juhataja Heiki Pagel, valgusdisainer Eva Tallo, maastikuarhitekt Anna-Liisa Unt Tartu Linnavalitsuse Ruumiloome osakonnast.

Konkurss toimub kahes etapis, esimene etapp oli portfooliovoor, teiseks tuleb kavandivoor. Peapreemia on 8 000 eurot, 2. ja 3. koht pälvivad 6 000 eurot. Võidutöö autoriga sõlmitakse leping valgustusprojekti koostamiseks summas 25 000 eurot. Konkursi tulemusena valmib valgustamise kavand ja võidutöö autoriga sõlmitakse leping valgustusprojekti koostamiseks. Valgustuslahenduse loomine Toomele on üks osa “Toomemäe taasavamise” projektist, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi.

Kunstnik ja Tartu Valgusfestivali korraldaja Elo Liiv kommenteeris toomkiriku valgustusprojekti mõju järgmiselt: “Hea meel, et konkurss oli tugev, see võimaldas valida kolm erineva käekirjaga professionaalset meeskonda. Tartu on kergelt boheemlik ja nooruslik ülikoolilinn, armastame öelda, et siin hõljub vaim, mitte võim. Seda kõike saab valguse abil edasi anda ja toetada – avarust luua nii ööelanikest kui romantikutest hämaralade armastajatele kui kunstiliselt kõrgetasemelistele valgusmängudele. Valitud meeskondadel on potentsiaali läheneda toomkirikule tundlikult, valgustades välja selle ajalooliselt eriilmelise hoone krobelise fassaadi kihistused ja rütmid. Sügisel valitav toomkiriku varemete võidutöö on märgilise tähtsusega, kuna oma asukoha poolest hakkab Tartu vanalinna kohal kõrguval Toomemäel paiknev ehitis mõjutama kogu Tartu vanalinna ja selle ümbruse atmosfääri. Ootan põnevusega sügist koos lõpplahendustega!”