Kommenteeri

Neli maakondlikku arutelu pakkusid sisukaid mõtteid ja näitasid lõunaeestlaste toetust

2019. aasta märtsis ja aprillis toimusid Lõuna-Eestis neli Euroopa kultuuripealinn 2024 arutelu, mis keskendusid küsimusele: mis on meie piirkonna omapära Euroopas? Põlva, Võru, Tartu ja Valga maakonnas otsiti tuntud kohalike panelistide juhtimisel vastuseid nii sellele küsimusele kui teistele, näiteks, et mida ootavad lõunaeestlased kultuuripealinna tiitlivõidust.
Põlva maakonnas kohtuti Räpina loomemajas. Paneelis astusid üles Põlvamaalt pärit Tartu linnapea Urmas Klaas, kultuurilooja Aapo Ilves ning SA Räpina Inkubatsioonikeskus juht Leo Kütt. Vestlusringi juhatas Tartu 2024 kanditatuurimeeskonna juht Erni Kask. Palju muu hulgas räägiti Euroopa ainsast säilinud põlispiirist, mis Eestit Venemaast eraldab, tugevast külakogukonnakultuurist ning noortest, kellest paljud oskavad hinnata Põlvamaa erakordset rohelust ning elukeskkonda.

Võru maakonnas kohtuti haanjas, Suure Munamäe jalamil, kohvikus Suur Muna. Paneelis astusid üles pärimusmuusik ja pilliõpetaja Kadri Laube, Haanimiihhi Nõvvokoja vanem Agu Hollo ning IT-visionäär ja Suure Muna leivaküpsetaja Linnar Viik. Vestlusringi juhtis Erni Kask. Haanjas jagus ambitsioonikust, mida kahtlemata tiitlivõidu korral ka tarvis on, kas või tuhandete külaliste võõrustamise võimaldamiseks, seejuures enda kultuurile ja kommetele truuks jäädes.


Tartu maakonnas kohtuti Alatskivi lossis. Paneelis astusid üles Koosa kandist pärit Tartumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Rain Sangernebo, Tartumaa Omavalitsuste Liidu kultuurinõunik Astrid Hallik ja Voronja Galerii eestvedaja Raul Oreškin. Vestlusringi juhtis Erni Kask. Räägiti muuhulgas ühtsuse ja jõudude ühendamise olulisusest, mille heaks näiteks on Sibulatee võimekus ennast turundada. Ka Euroopa kultuuripealinna tiitel võiks olla heaks võimaluseks piirkonna omapära, kultuuri ja tegutsejate paremaks näitamiseks Euroopas. 


Valga maakonnas kohtuti Valga kultuuri- ja huvialakeskuses. Paneelis astusid üles Valga vallavanem Margus Lepik, Mulgimaa vanem Siim Kabrits, Valga militaarteemapargi juht Meelis Kivi ja ansambli Metsatöll liige Lauri Õunapuu. Õhtut juhtis Annela Laaneots.

Aruteludele järgnesid Tartu Elektriteatri kinoõhtud, mille animeeritud avateosed olid loonud samal päeval kohalike koolide õpilased. Linastusid ka Sergei Kibuse animafilm "Teofrastus", viimase valmimisest vändatud film ning Ants Tammiku soomaastikke vaatlev loodusfilm "Habras maailm" (2016).

Lisa kommentaar

Email again: