Liigu otse sisu juurde

Kultuurikompassi hommikukohv äratas kultuurikorrdajates välisrahastuse huvi

Kuidas päriselt välisrahastus koju tuua? Sellise küsimusega algas Kultuurikompass esitleb hommikukohv, mis jagas Tartu ja Lõuna-Eesti kultuurikorraldajatele väärtuslikku teavet välisrahastuse võimaluste kohta. 17. jaanuari sündmus Cafe Truffes tõi kokku 80 kultuurimaastikul tegutsejat ning kolme suure rahastaja - Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Loov Euroopa ja Ameerika Ühendriikide saatkond - esindajad, et koos suurendada rahvusvahelist koostööd ja muuta Lõuna-Eesti kultuuri mitmekesisemaks.

Inimesed kohvikus.
18. jaan. Kaidi-Lisa Kivisalu


Fotod: Maanus Kullamaa

“Alustasime Kultuurikompassidega neli aastat tagasi. Oleme rääkinud Euroopast, ligipääsetavusest, vabatahtlikutest ning külalislahkusest ja korraldanud rahvusvahelisi foorumeid. Täna keerasime fookuse praktilisemale poolele ja arutasime, kuidas leida oma projektile rahvusvahelist rahastust,” sõnas Kristiina Avik, Tartu Linnavalitsuse kultuurivaldkonna juht ning Kultuurikompasside eestvedaja. Avik nentis, et välisrahastust saab taotleda väga paljudest kohtadest ja seega ei olnud sündmusel esindatud organisatsioonide list ammendav. “Loodan, et tänane kohtumine inspireerib kõiki otsima lisaks nendele kolmele asutusele ka teisi välisrahastuse allikaid.”

Tartu 2024 projekti Tartu Maailmaülikool esindaja Triinu Laane tõi Kultuurikompassile huvi leida lisarahastust ja isiklikult rahastajatega kohtuda. “Mul endal on pigem napid varasemad kogemused välisrahastuse leidmisel, kuid minu projekti asutuses on need olemas,” ütles Laan. Ta lisas: “Infopäevad annavad otsekontakti. See on hästi oluline. Rahastaja vaade sellele, kuidas eestlased armastavad kirjutada või mis on tüüpilised vead, on huvitav nüanss, kus võid ennast ära tunda.”  

Inimliku kontakti leidmise tähtsust rõhutas ka projekti Hübriidarvamusfestival Tartus ja Euroopas eestvedaja Joanna Kurvits. “Mulle meeldib, et saab inimestelt kiireid küsimusi küsida ja esialgseid ideid põrgatada. Tänane Kultuurikompass on õigel ajal korraldatud, sest kõigil kolmel rahastajal on avatud voore, kuhu saab juba täna kirjutama hakata.”

Kurvits rääkis, et tema organisatsioon otsib pidevalt võimalusi oma tegevuste rahastamiseks: “Kõige suurem kogemus on meil olnud Erasmus+ meetmega, nüüd uurime Euroopa Liidu CERV programmi kohta. Otsime pidevalt informatsiooni, kuidas taotlust kirjutada. Enesekindlus aina kasvab.”


Just eneseusk on märksõna, mis võib takistada kultuurikorraldajatel rahvusvahelise rahastuse taotlemist. Nordeni ehk Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindaja Grete Kodi näeb peamiselt kolme hirmu, mis piiravad taotlusvoorudes osalemist. “Peljatakse seda, et ei suudeta suurprojekti administratiivselt hallata. Võib tekkida kartus, et projekti esitamine või hiljem aruandluse koostamine on liiga raske. Samuti näeme, et ei soovita võtta juhtpartneri rolli, mis näitab vastutuse võtmise hirmu. Veel arvatakse, et projektil peab olema laialdane koostöövõrgustik juba Põhjamaades olemas. See ei pea paika.” sõnas Kodi.

Siiski julgustab Põhjamaade Ministrite Nõukogu osalema Põhja- ja Baltimaade kultuuri mobiilsusprogrammis, sest taotlusprotsess ei ole nende sõnul keeruline. Ka väiksematel kultuuriorganisatsioonidel on võimalik vähesest bürokraatiast “läbi närida” ja omaosalusprotsent ei ole väga kõrge.

Tartu 2024 meeskonna Kultuurikompasside vedur Angela Ader rõõmustas, et paljud Euroopa kultuuripealinna projektijuhid ning strateegilised partnerid olid sündmusel kohal ja mõtlesid ühiselt rahvusvahelise koostöö suunal: “Kõik Tartu 2024 põhiprogrammi projektid omavad välispartnereid – see rikastab meie programmi ja loob tulevikuks uusi koostöösuhteid. Kultuurikompassid aitavad tuua inimesi kokku ja annavad tõuke arenguks.”

Kultuurikompassil esinesid Geir Lindahl ja Grete Kodi (Norden ehk Põhjamaade Ministrite Nõukogu), Kristiina Urb (Loov Euroopa) ning Christie Valentine ja Jane Susi (Ameerika Ühendriikide saatkond).

Kultuurikompassi korraldavad Tartu Linnavalitsus ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024. 18.-19. mail toimub järgmine rahvusvaheline Kultuurikompass alapealkirjaga “Kas kultuur tunneb piire?”.

Materjalid:

Põhjamaade Ministrite Nõukogu


Loov Euroopa
Ameerika Ühendriikide saatkond