Kommenteeri

Euroopa kultuuripealinn Kaunas 2022 tutvustas Tartus noorteprogrammi

Noorte osavõtt kultuurielust ja kultuurikorraldusest on oluline teema paljudele Euroopa kultuuripealinnadele. 7. detsembril toimunud seminaril “Kultuurikompass esitleb: Emerging Kaunas” esitlesid oma kogemusi noorte kaasamisest Euroopa kultuuripealinn Kaunas 2022 noorteprogrammi juht Aurelija Prašmuntaitė ja Kaunas Challenge koordinaator Sandra Karnilavičiūtė.

Aurelija Prašmuntaitė. Foto: Heigo Teder


Euroopa kultuuripealinn Kaunas 2022 suureks eesmärgiks on kasvatada noorte kaasatust kultuuris nii aktiivse publiku, loojate kui korraldajatena. Kuidas seda saavutada ja veel nii, et ettevõetul oleks pikaajaline mõju? Eesmärgi täitmiseks töötas Kaunase meeskond välja Kaunas Challenge programmi, mis annab noortele kultuurihuvilistele võimaluse omandada ja arendada kultuurikorralduseks vajalikke oskuseid.

Kaunas Challenge koordinaator Sandra Karnilavičiūtė selgitas: “Me õpetame koolinoortele praktilisi oskuseid nagu sündmuste eelarvestamine või tehnilise produktsiooni elluviimine. Samuti pakume nõustamist ja isegi vaimse tervise tuge. Iga Kaunase gümnasist teab kedagi, kes on läbinud Kaunas Challenge programmi. Noorte seas levib sõna, et teeme lahedaid asju, mis suurendab huvi programmi vastu.”

Aurelija Prašmuntaitė ja Sandra Karnilavičiūtė. Foto: Heigo Teder

Kaunase noorte loodut saab kogeda juba järgmisel aastal, kui Kaunas kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit. Noorte eestvedamisel viiakse ellu kaasaegne linnafestival “Audra”, mis keskendub muusikale ning kaasavale sisule nagu moeetendused ja luulereivid. “Noortele on vaja luua oma ruum, kus saab vabalt kohtuda, mõtteid jagada ning tegutseda. Andke neile vastutust, lubage neil ise korraldada sündmusi ja olla loominguline. Audra festival kasvas välja just sellisest toetavast keskkonnast,” toonitas noorteprogrammi juht.

Aurelija Prašmuntaitė hinnangul on Leedu ühiskond noorte korraldusvõimekuse suhtes sageli kahtlev. Vähene usaldus takistab aga noorte arengut selles vallas. “Me tahame võidelda sellise suhtumise vastu ning anda noortele võimalusi ja pakkuda ressursse, millele neil varem puudus juurdepääs. Loomulikult esitame neile ka kasvava raskusastmega väljakutseid, mida lahendades nad arenevad jõudsalt.”  

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 on loomas ja elluviimas oma noorteprogrammi, mille tegevused algavad eeloleval aastal. Programmiliini Inimene ja Oskused juht Jaan Ulst lisas: "Üks oluline põhjus, miks Tartu ja Lõuna-Eesti Euroopa kultuuripealinnaks kandideerisid, ongi meie noored. Uue programmiga loodame pakkuda noortele rohkem võimalusi, kuidas võtta osa Euroopa kultuuripealinnast nii loojate kui aktiivse publikuna. Programmist on oodatud osa võtma Tartu 2024 piirkonnas ehk Tartu linnas ja 19 Lõuna-Eesti omavalitsuses elavad noored."

“Kultuurikompass esitleb” sündmuste seeria on osa Kultuurikompassi foorumi programmist. Rahvusvaheline Kultuurikompass “How To Change The World Through Environmentally Friendly Cultural Management? Kuidas muuta maailma keskkonnahoidliku kultuurikorralduse kaudu?” toimub 28. Aprillil 2022.

Foto: Heigo Teder

Lisa kommentaar

Email again: