Liigu otse sisu juurde

Erni Kask: Rahvusvaheliste suhete võti on lugupidamine ja oma positsiooni läbimõtlemine

Aasta lõpu lähenemisega on paslik vaadata tagasi tehtud tööle ning seada eesmärke edasiseks tegevuseks. Selle valguses jagas Tartu 2024 rahvusvaheliste suhete juht Erni Kask oma mõtteid rahvusvahelisest suhtlusest ja koostööst. Millised arengud on toimunud kultuuripealinna rahvusvaheliste suhete valdkonnas ning mis ootab ees 2023. aastal? Rohkem värskes usutluses.

Kultuuripealinna meeskonna nõupidamine.
30. nov. Kaidi-Lisa Kivisalu

Erni Kask. Foto: Mana Kaasik

 

Üks aasta on möödunud sellest, kui me viimati rääkisime sinuga Euroopa kultuuripealinnast ja rahvusvahelistest suhetest. Millised arengud on vahepeal selles valdkonnas toimunud?

Me oleme aasta võrra oma tippsündmusele lähemal. Me oleme kogenumad, meie rahvusvaheline kontaktide võrk on laienenud, varasemad head sidemed on tugevnenud. Tiimis on inimesi juures. Lisaks minule rahvusvaheliste suhete koordinaator Aleksandr Fadeev ja rahvusvaheliste partnerlussuhete koordinaator Liisa Ojaveer, kellel on pikaajaline kogemus kultuurinõunikuna Soomes ja protokollijuhina Vabariigi Presidendi Kantseleis. Lisaks teeb meiega koostööd välisrahastuse ekspert Sille Talvet-Unt. Plaanime veelgi laieneda, sest juba praegu käib mitme olulise rahvusvahelise sündmuse korraldamine. Taas on tulemas rahvusvaheline Kultuurikompass, aasta pärast septembris kohtuvad Tartus Euroopa kultuuripealinna võrgustiku liikmed ja loomulikult on meie kanda Tartu 2024 avamine 26. jaanuaril koos külalistega Eestist ja Euroopast.

Mis on sinu arvates rahvusvaheliste suhete meeskonna peamised väljakutsed? Mis on olnud peamised saavutused?

Väljakutsed on meie töö igapäevane osa, lahendame neid hea meelega. Meie ülesanne on hoolitseda selle eest, et Tartu ja Lõuna-Eesti juba rikas kultuurielu oleks 2024. aastal päriselt rahvusvaheline: et kunstnikud ja korraldajad ei unustaks, et tegemist on Euroopa sündmusega, et meie programmile saab osaks palju rahvusvahelist tähelepanu. Aitame meie korraldajaid kokku viia erinevate partneritega väljastpoolt Eestit. Välispartnerlus on oluline võimalus lisatoetuse taotlemiseks, mis pole praeguses majanduslikus olukorras üldse vähetähtis.

Välispartnerite leidmiseks toimetavad Eestis paljud rahvusvahelised organisatsioonid nagu saatkonnad ja kultuuriinstituudid. Nende hulgas on ka meie oma asutused, kes tegelevad kultuurisuhetega: kultuuriministeerium, välisministeerium, Eesti esindused Euroopas. Need on meie peamised partnerid. Teiseks peavad inimesed väljaspool teada saama, et Tartu 2024 raames toimuvad intrigeerivad sündmused, siin loob rahvusvaheliste suhete tiim võimalusi meie turundustiimile Tartu 2024 sündmustele tuleb palju väliskülalisi, kes otsivad Tartust ja Lõuna-Eestist unikaalseid paiku, elamusi, aga nad otsivad ka universaalseid, üldinimlikke ja üleeuroopalisi teemasid. Peame oskama mõlemaid hästi esitleda, samuti on meie visiitkaardiks külalislahkus ja kvaliteetne korraldus. Tartu 2024 ei ole taganenud oma eesmärgist, milleks on üks miljon külastust meie sündmustele. Vaadates, kuidas läheb meie kolleegidel Kaunases, arvan, et see on vägagi realistlik.

2022. aasta on olnud Euroopas

turbulentne. Kuidas on see mõjutanud Tartu 2024 lähenemist rahvusvahelises suhtluses?

Nii see kahjuks on. Mitte ainult 2022. aasta pole olnud turbulentne, meie jaoks on on praegune olukord Euroopas teatud mõttes jätk pandeemiaga alanud keerukustele. Covid oli peamine põhjus, miks ma pärast erinevate rollide kandmist Tartu 2024 meeskonnas, otsustasin rahvusvahelistele suhetele keskenduda. See vajas pandeemia olukorras eraldi tähelepanu. Eesti on nii väike ja asub Euroopa keskusest nii kaugel, et peame nähtavuse ja usaldusväärsuse nimel eriliselt pingutama. Väliskülalisel peab siin olles tekkima nii hea ja soe tunne, et nad oleksid valmis ka tulevikus, keerulistele ühendustele ja võimalikule sõjahirmule vaatamata, siia tagasi tulema. Covidi-ajaga võrreldes, on nüüd õnneks võimalik reisida, partnereid külla kutsuda, silmast-silma kohtuda, sidemeid luua ja tihendada. See on väga oluline.

Foto: Heigo Teder

Miks valiti Suurbritannia uueks sihtriigiks? Kuidas on selle lisandumine muutnud rahvusvaheliste suhete strateegiat?

Pärast 24. veebruari hakkasime otsima uut sihtriiki. Põhjalike analüüside ja arutelude tulemusel sai selleks Soome, Läti, Leedu ja Saksamaa kõrval Suurbritannia. Meil on selle üle väga hea meel. Ühendused Londoniga läbi Tallinna on head, UKs hinnatakse kõrgelt näiteks Eesti muusikat, seal on mitmeid Eesti ettevõtteid ja suur Eesti diasporaa, kes saavad olla meie sõnumi kandjateks. Selle suuna arendamisel on meie peamisteks partneriteks väga tugev Eesti saatkond Londonis ja äärmiselt kogenud kultuuriiatašee Kersti Kirs. Aga loomulikult ka UK saatkond Tallinnas ja Briti Nõukogu Eestis. Just äsja saabusin tagasi lähetuselt Põhja-Inglismaale Leedsi, kus avatakse pooleteise kuu pärast suur Brexiti kiuste sündinud kultuuriaasta LEEDS 2023. See oli hea koostöö potentsiaaliga käik, lisaks on see 800 tuhande elanikuga linn Riiast vaid 3.5 otselennu tunni kaugusel. Oleme pidanud UK osas palju juurde õppima, aga see on olnud põnev.

Mil määral teeb Tartu 2024 koostööd teiste Euroopa riikidega?

Nii palju, kui on võimalik. Näiteks korraldame Kultuuriministeeriumi eestvedamisel ja Välisministeeriumi osavõtul sihtriikide suunal fookuskohtumisi, kuhu on alati kaasatud ka sihtriigi esindus Eestis ja Eesti esindus selles riigis, sageli suursaadiku tasandil. Soomel ja UK-l on Eestis olemas ka oma kultuuriinstituut. Aga lisaks meie viiele sihtriigile, on taolised fookuskohtumised aset leidnud ka Norra ja Austria suunal, kust on pärit kaks ülejäänud Euroopa kultuuripealinna 2024. aastal: Bodø ja Salzkammergut.

Mis on Tartu 2024 seni kõige huvitavam või isegi ebatavalisem rahvusvaheline side?

Meil on ebatavaliselt hea ja tihe suhtlus Norraga. Eesti ja Norra suhted on tugevad, aga ma väidan, et asjaolu, et Tartu koos Lõuna-Eestiga ja Bodø koos Norlandi on samal aastal kultuuripealinnad, mängib erilistes suhetes suurt rolli. Meie tiimil ja mitmetel asutustel Tartust, on tänu Norra saatkonna toetusele võimalik arendada eriti tihedaid sidemeid kolleegidega Norrast. Loodetavasti lisandub sellest ka huvitavaid projekte Tartu 2024 programmi, aga eriti olulised on just kahe riigi, linna ja piirkonna pikaajalised suhted.

Foto: Lili Fadeeva

Mis sinu arvates motiveeriks inimesi teistest riikidest külastama Eestit 2024. aastal?

Mulle tundub, et kõige olulisemad on meie usaldusväärsus, täpsus, külalislahkus ja soojus. Tartu 2024 puhul oleme neid märksõnu alati väga tähtsaks pidanud. Need panevad meie külalisi positiivselt üllatuma. Selle pinnase peale saab ka palju muud üles ehitada: erilised kultuurielamused, meie omapära, puhas ja ürgne loodus. Üha rohkem tajun, et oluline ka meie globaalne haare. Olla väärikas “sparringupartner”. Peame olema intelligentsed, erudeeritud, huvituma muust maailmast ja kindlasti tundma huvi ka oma külaliste vastu. Inimesed, kes ainult endast räägivad, ei mõju paraku usaldusväärselt. On selge, et odavate hindadega me enam külalisi ei püüa. Meil peab olema ekstra kvaliteet. Aga kui külaline juba valib kallimate hindadega riigi, siis ta tahab siit kindlasti ka kvaliteeti. Keegi ei tüssa teda, ollakse abivalmid, naeratatakse, jäetakse ruumi olla ja hingata. Seda kõike peame me Tartus ja Lõuna-Eestis 2024. aastal pakkuma.

Mis on sinu arvates usalduslike, pikaajaliste ja jätkusuutlike rahvusvaheliste suhete loomise saladus?

Just need samad viimased märksõnad. Minu jaoks olid algusest peale olulised mõisted: nii “rahvusvaheline” kui “suhted”. Mitte “välis”, sest see on minu jaoks pigem midagi staatilist. Meil on vaja kahepoolsust. Ja “suhe” niisamuti. Suhe on midagi, mida peab hoidma, arendama, toitma. See eeldab tähelepanu, lugupidamist, oma positsiooni selget läbimõtlemist, mitte üksnes enda peale, vaid ka oma partneri peale mõtlemist. Ainult nii saabki usalduslikke, pikaajalisi ja jätkusuutlike rahvusvaheliste suhteid, tegelikult igasuguseid suhteid, hoida. Aina rohkem mõtlen kõige muu kõrvalt ka selle peale, mis saab pärast tiitliaastat. Kes hoiab häid suhteid üleval? Kes räägib Euroopale edasi Tartu 2024 lugu ja kannab edasi meie väärtusi? Need on väga olulised küsimused.

Mis on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 järgmised sammud rahvusvahelises suhtluses?

2023. aasta on Tartu 2024 välisturunduse aasta. Oktoobri lõpus esitleme ametlikku programmi, millele järgnevad esitlused Helsingis, Riias, Berliinis, Kaunases ja Londonis. Soome ja Läti puhul võib sündmusi lisanduda veelgi. Enne seda püüame olla võimalikult nähtavad kõikides oma sihtriikides ning pakkuda Tartu ja Lõuna-Eesti esinejaid Euroopa 2023. aasta kultuuripealinnadesse.

Näiteks on Veszpremis tulemas Tartu festival, kindlasti ka mujal. Meile on külla tulemas palju külalisi, kes kõik tahavad teada meie plaanides, programmist eesmärkidest. Võõrustame neid ja kasvatame ootusi, et nad jagaksid oma kolleegide, partnerite ja pereliikmetega infot kultuuripealinnast ja häid põhjusi Tartu ja Lõuna-Eesti külastamiseks. Tuleb väga põnev ja intensiivne aasta, mille vilju saame maitsta 2024 ja edaspidi.