Tartu linna keskne koht Toomemägi ärkab ellu valguse, kultuuri ja teaduste kaasabil. Saad seal jalutada toomkiriku varemete vahel ning silmata terviklikku valguslahendust. Sa koged Toomemäel üllatavaid installatsioone, mis tutvustavad Tartu Ülikooli kultuuripärandit. Toomemägi on väärt avastamist. 

Lugu 

Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud sajandite jooksul. Siin mäel on paiknenud keskaegse linna süda ning ülikooli ajalooline kese. Täna on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas. Samas satub siia väga vähe inimesi. Me lisame selle mäe pärandile uue tõlgenduskihi ning ootame siia uitama inimesi nii Tartust, Eestist kui kogu Euroopast. 

Toomemäe kõrval asetsev Tartu Ülikool on neli sajandit olnud üheks Eesti sümboliks. Aga nii nagu Toomemäe lugu tuleb valjemalt avada, tuleb seda teha täna Tartu Ülikooliga, me teadus ja inimeste mõtted väärivad taassüvenemist. 

Elamus 

Kui Sa satud hämaral ajal Toomemäele, siis näed välja valgustatud kiriku varemeid, torni, kooriosa, müüri. Sa tajud ilu ja jõudu, mis selles paigas on. Sul on võimalus kogeda ka lühietendust ehk valgusmängu toomkiriku hiilgusest. 

Sa silmad ka Toomemäel installatsioone, mis tutvustavad Tartu Ülikooli teaduspärandit. Nende pealkiri on “Elupäästjad”. Sa koged kunstiliselt teadussaavutuste olulisust ja põhituuma.

Mõju 

Toomemägi ja Tartu Ülikool on pärast 2024. aastat suuremad pärlid kui nad hetkel on. Tänu valgusprojektile loodud elektritaristule on võimalik Toomemäel edaspidi korraldada mugavalt sündmusi. 

Tartu Ülikooli teadussaavutuste väärtustamine ja mäletamine on aluseks sellele, et neid tuleks veel ja veel ja just nimelt teadussaavutusi, mitte uhhuud! 

Aga loomulikult võidab arukas romantika lõpuks kõik! Just seda saad Sa Toomemäelt ja Tartu Ülikoolist.

Eestvedajad: Mariann Raisma, Karoliina Kalda, Külli Lupkin ja Tartu Ülikooli muuseum

Kontakt: karoliina.kalda@ut.ee

Ole kursis Euroopa kultuuripealinna programmiga. Telli meie uudiskiri!