Liigu otse sisu juurde
Toimunud sündmus
L 6. juuli 2024

Klaaspärlimäng 2024: Ristija Johannese sündimine

22:00

Tartu linn | Tartu Jaani kirik

  • muusika
  • Lisaprogramm

Info

Vox Clamantis, dirigent Jaan-Eik Tulve Gregooriuse laul, Tournai missa

Eesti muusikaelus juba üle veerandsaja aasta märgilist kohta hoidva rahvusvaheliselt tunnustatud vanamuusikaansambli Vox Clamantise Klaaspärlimängu kontsert on pühendatud püha Johannese sünnipäevale ehk jaanipäevale, mille eelõhtut (jaanilaupäeva) peetakse vana kirikukalendri järgi just 6. juulil. Kava keskmes on lääne kunstmuusika alustalaks peetav gregooriuse laul, mis mõjutab meie muusikakultuuri tugevalt tänapäevani ning on olnud ka Vox Clamantise lauljate ühiseks huviks. Ansambli dirigent Jaan-Eik Tulve on öelnud, et see on ja jääb ansambli muusikaliseks teljeks ning gregooriuse laulu maailm on niivõrd ammendamatu, et sealt leiab tuge igasuguse muusika mõtestamiseks. Kõrvuti ühehäälse gregooriuse lauluga kantakse Jaani kirikus ette ka vanim säilinud polüfooniline missatsükkel „Tournai missa“.

1996. aastast Jaan-Eik Tulve initsiatiivil tegutsev ansambel Vox Clamantis koondab eri profiiliga professionaalseid muusikuid, kelle ühiseks huviks on gregooriuse laul. Lisaks sellele esitatakse ka varajast polüfooniat ning nüüdismuusikat, viimast sageli eesti heliloojatelt nagu Arvo Pärt, Helena Tulve, Erkki-Sven Tüür, Tõnis Kaumann, Toivo Tulev, Tatjana Kozlova-Johannes, Tõnu Kõrvits jt. Vox Clamantis on koostööd teinud paljude tunnustatud muusikute ja kollektiividega, sh Arianna Savalli, Jean-Claude Pennetier, Marco Ambrosini, Yair Dalali, Dhafer Youssef, Amsterdami tšellooktett, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester. Ansambli oluline tegevussuund on salvestamine – ilmunud on kõrgelt tunnustatud plaadid „Liszt – Via crucis“ (Mirare, 2012), „Pärt – Adam’s Lament“ (ECM, 2014, koos Läti Raadio Kooriga ja Sinfonietta Rīgaga, dirigent Tõnu Kaljuste), „Arvo Pärt. The Deer’s Cry“ (ECM, 2016) ja „Sacrum convivium“ (Mirare, 2018). Ansambel on esinenud kõikjal maailmas, sh astunud üles sellistel festivalidel nagu Sydney festival, Hong Kongi kunstifestival, RCM 21C Music Festival Torontos, Manchesteri rahvusvaheline festival, festival „La Folle Journée“ Prantsusmaal ja Jaapanis ja La Roque d’Anthéroni rahvusvaheline klaverifestival. Vox Clamantis on pälvinud Eesti Vabariigi Kultuuripreemia (2017) ning Eesti Kultuurkapitali Helikusti sihtkapitali preemia (2011).

Leia rohkem informatsiooni meie kodulehelt!

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-tartulinn

Keeled

  • EST
  • ENG

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav liikumispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav nägemispuudega inimestele

Korraldaja

ERP OÜ

Asukoht

Jaani 5, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki