Liigu otse sisu juurde
1. juuni - 29. sept.

Varjatud maailmade avardumine. Ida-Euroopa autsaiderkunst

10:00 - 22:00

Viljandi linn | Viljandi, Tartu, Valga

  • näitus/muuseum
  • Põhiprogramm
Piletikassas (kohapeal) 0 - 15 €

Info

Näitus „Varjatud maailmade avardumine. Ida-Euroopa autsaiderkunst“ Viljandis Kondase keskuses, Tartu Ülikooli muuseumis, Valga muuseumis Näitus „Varjatud maailmade avardumine“ tutvustab peamiselt Ida-Euroopas loodud autsaiderkunsti, koondades esmakordselt ühele näitusele nii mitme riigi erakordsed, kuid laiemale publikule seni varjus olnud teosed.

Välja on pandud üle kahesaja teose kümne riigi ajaloolise ja kaasaegse autsaiderkunsti kogudest, kokku 59 autorilt. Enamasti on tegemist psühhiaatriahaiglates või erihooldekodudes sotsiaalses isolatsioonis sündinud kunstiga. Esindatud on ka kunstiteraapia seansside käigus või stuudios juhendajate käe all loodud tööd.

Autsaiderkunsti teoseid ei ole tihti võimalik paigutada mingi konkreetse stiili alla, eristada geograafiliselt või paigutada kindlasse ajastusse. Küll on neile aga omane teatud universaalsus ja ambitsioonitus, kompromissitus ning sügav läbitunnetatud siirus. Mõnel juhul on kunst ainus kommunikatsioonivahend looja ja välismaailma vahel.

Näitus „Varjatud maailmade avardumine“ toimub korraga Viljandis, Tartus ja Valgas. Samaaegselt avatud väljapanekud on omavahel mõtteliselt seotud, moodustades üksteist täiendava terviku.

Tartu Ülikooli muuseumis eksponeeritakse näituse varaseimat kihistust, ajaloolisi teoseid 19. sajandi lõpust, 20. sajandi algusest. Väljapaneku vanimad tööd pärinevad Tartu Ülikooli psühhiaatriakliiniku arhiivi kogudest, kuid põhiosa moodustab Ungari Teaduste Akadeemia psühhiaatrilise kunsti kogu ja Katowices asuva Sileesia muuseumi kogu. Tuntumatest autoritest on esindatud autsaiderkunsti klassik Edmund Monsiel (1897–1962) ning Ungari van Goghiks nimetatud Pál István (1888–1944). Ekspositsiooni põhiosa tegeleb psühhiaatriahaigla patsientide loominguga, kust omakorda avaneb vaade kahe eriilmelise kaasaegse kunstniku, Michael Golzi (sündinud 1957) ja Lembar Linderi (sündinud 1973) omamaailmadesse, millesse nad jäägitult usuvad ning kus elamine võib olla pelgupaik ja pääsetee.

Valga muuseumisse on koondunud terve majatäis portreid. Näitus keskendub enese ja teise kujutamise problemaatikale, mis on autsaiderkunsti (kuid mitte ainult) üks kesksemaid teemasid. Iseenda ja teise kujutamine on parim viis enda ja ümbritseva tundmaõppimiseks, püüd sellesse sobituda või sellele vastu hakata.

Kondase keskuse ekspositsioon uurib loovuse müstilist alget, tegeledes nii universumiga ühenduses olevate visionääride kui ka oma ümbrust täpselt
dokumenteerivate loojatega. Eksponeeritud tööd käsitlevad nii maist argipäeva kui ka kunstnike lennukamaid nägemusi. Teiste seas on esindatud maailmas kõrgelt hinnatud autsaiderkunstnikud Anna Zemánkova (1908–1986) ja Cecilie Marková (1911–1998), neist esimese tööd on valitud ka selle aasta Veneetsia kunstibiennaalile. „Varjatud maailmade avardumine“ kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Näitust saadab kataloog ja haridusprogramm.

Kollektsioonid: Sileesia muuseum Katowices (Poola), Kondase keskus (Eesti), Pavel
Konečný erakogu ja Brno Masaryki ülikooli avatud stuudio kollektsioon (Tšehhi), Art
Brut Serbia kogu (Serbia), Ungari Teaduste Akadeemia psühhiaatrilise kunsti kogu
(Ungari), Koprivnica linnamuuseum (Horvaatia), Kettuki RY Hämeenlinna kunstistuudio
(Soome),

Keeled

  • EST
  • ENG

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav liikumispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav kuulmispuudega inimestele
  • osaliselt ligipääsetav intellektipuudega inimestele
  • väikelapsega pere sõbralik

Korraldaja

Kondase keskus

Asukoht

Pikk, Viljandi, Viljandi maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki