Liigu otse sisu juurde
L 15. juuni

„Unustatud rahvad“. V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris

20:00 - 21:30

Eesti Rahva Muuseum

  • muusika
20 - 50 €

Piletite info märtsis.

Info

Veljo Tormise kooritsükkel „Unustatud rahvad" jõuab Pariisi Filharmoonia Orkestrikoori esituses Tartusse.

Piletimüük avaneb jaanuarikuus.

„Kui ma laulan Tormise muusikat, siis ma tunnetan maad, soola, tuult. Ma ei ole seda kunagi varem muusikaga kogenud”. Nii kõneles üks Pariisi Filharmoonia Orkestrikoori lauljatest enne Pariisi kontserti 14. märtsil Pariisi Filharmoonias.

2023. aasta märtsis Pariisis, Cité de la Musique’i saalis ettekandele tulnud Veljo Tormise tsükkel „Unustatud rahvad” oli igas mõttes märgiline sündmus. Unustatud rahvaste muusika kõlamas ligi 68 miljoni elanikuga Prantsusmaa pealinna ühes olulisemas kontserdisaalis ning unustatud isuri ja vadja keel kõlamas 80-liikmelise prantsuse koori esituses.

Tartu 2024 põhiprogrammi raames tuleb Pariisi Filharmoonia Orkestrikoor Tartusse, et esitada 15. juunil see erakordne kontsert Eesti Rahva Muuseumis. Veljo Tormise tsüklist „Unustatud rahvad“ on repertuaaris kolm osa: „Isuri eepos, „Vadja pulmalaulud” ja „Ingerimaa õhtud”.

„Pariisi tööle asudes teadsin kohe, et soovin tutvustada ka meie rikkalikku koorimuusikat,“ kirjeldab kontserti dirigent Ingrid Mänd. „Tormise „Unustatud rahvaste“ esitamine Pariisis oli üks esimesi mõtteid, mille välja pakkusin ning mis ka koheselt heakskiidu sai. Korduvad motiivid nii tekstis kui muusikas mõjuvad meditatiivselt ning pärimuslik sisu ühendab meid aastatuhandetetaguse ajaga. Koorile oli see tsükkel klassikalise suurvormide repetruaaride kõrval väga eriline kogemus ning nad olid sellest lummatud! Seda suurem on rõõm, et aasta hiljem saavad nad esitada seda muusikat oma nii öelda loomulikus keskkonnas.“

Kontserdile on loonud soome-ugri kultuuri ja traditsioone edastava video- ja valguskujunduse Alyona Movko-Mägi. Publik kogeb selle kaudu nii heliliselt kui ka visuaalselt erilist ja omapärast vanade rahvaste maailmavaadet. Animatsiooni loomiseks on kasutatud Kaljo Põllu graafika elemente, mis saadavad Isuri eepose tsüklit. Kooriteoste saateks on Eesti filmiarhiivi ja Lennart Meri filmide valitud kaadrite põhjal materjali baasil loodud soome-ugri põlisrahvaste eluolu võimestavad visuaalid.

Kontsert „Unustatud rahvad“ kuulub Tartu 2024 Soome-Ugri Festivali programmi, mis toimub 14. ja 15. juunil Eesti Rahva Muuseumis.

„Unustatud rahvad“ (V. Tormis / Chœur de l’Orchestre de Paris, dir. Ingrid Roose) on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Korraldaja

Tartu 2024

Asukoht

Muuseumi tee 2, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki