Liigu otse sisu juurde
25. apr. - 31. dets.

Toomemäe taasavamine: valgustuskunstiteose avamine

21:00

Tartu linn | Toomemägi

  • põhiprogramm
  • tartu 2024
  • muu
  • Põhiprogramm

Tasuta

Info

Toomemäe taasavamine: valgustuskunstiteose avamine on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi sündmus 25. aprillil 2024 kell 21 Toomemäel

Tartu toomkirik tähistab Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliaastal oma 800. aastapäeva. Selleks loome Tartu toomkirikule erakordse valgustuskunstiteose, mis äratab Toomemäe atraktiivse ja omapärase sihtkohana uude ellu nii kohalike kui ka väliskülaliste silmis.
Tartu toomkirik on Eesti suurim keskaegne kirik ja näitlikustab põnevat arhitektuurilist hübriidsust: pool kirikust toimib tänapäeval Tartu Ülikooli muuseumina, teine pool on säilitatud unikaalsete varemetena. Kunstilise valguslahenduse leidmiseks kuulutati 2023. aastal välja rahvusvaheline ideekonkurss. Selle võitis hinnatud ja tugeva Euroopa-ülese kogemusega Belgia valgustusdisaini agentuur Light To Light koostöös valguskunstnikega Chiara Carucci (Itaalia) ja Alfred Sà (Hispaania).
Kavandatud valgustuskunstiteos „Koit ja Hämarik“ on inspireeritud Fr. R. Faehlmanni samanimelisest kunstmuistendist ning seob põhjamaise folkloori modernse tehnoloogiaga. Valguslahendus on ökonoomne ja dünaamiline, muutub öö jooksul ning suhestub värskelt nii ümbritseva looduskeskkonna kui ka piirkonna elanikega. Projekti tulemusena on visuaalselt atraktiivne toomkirik kõigile Tartu inimestele inspireeriv sihtkoht, mis ärgitab kultuuripärandit tõlgendama sõna otseses mõttes uues valguses. „Toomemäe taasavamine“ innustab linnaruumi uudsele, keskkonnateadlikule ja loomingulisele arengule. Lisaks on Toomemäe külastajal võimalik osaleda valgusetendusel. Nii saab tulevikus kogeda Toomemäe müstilist ilu täiesti uuel moel.
Toomkiriku valgustamine on üks osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluvast projektist „Toomemäe taasavamine“, mis äratab Tartu ajaloolise südame ellu valguse, kultuuri ja teaduse kaasabil. Toomemäe paikkondlik eripära on kujunenud aastasadade jooksul. Siin asus keskajal linnasüda. Siinsamas lähedal tegutseb Tartu Ülikool, mis on juba neli sajandit olnud nii Tartu kui ka Eesti sümboliks. Tänapäeval on Toomemägi rahulik park Tartu kesklinnas, aga paiga põnevast loost võiks palju rohkem inimesi osa saada. Avame Tartu ja tartlaste rikast kultuuri- ja teaduspärandit tänapäevases võtmes ning toome mäele taas elu! Tule ja veendu ise, et Toomemägi on väärt avastamist – nii päeval kui ka õhtul!

Kui soovid kehakinnitust või vajad öömaja, vaata Tartu 2024 külalislahkuse võrgustiku liikmete pakkumisi: https://tartu2024.ee/soovitused-tartulinn

Keeled

  • EST
  • ENG
  • RUS

Ligipääsetavus

  • osaliselt ligipääsetav liikumispuudega inimestele
  • väikelapsega pere sõbralik

Korraldaja

TÜ muuseum

Asukoht

Toomemägi, Tartu, Tartu maakond, Eesti

Vaata veel

Vaata kõiki